O koľko zdražejú energie, sa dozvieme len s mesačným predstihom, vyhlásil minister Hirman

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Podľa ministra hospodárstva Karla Hirmana sa zdražovať bude, nikto ale nevie ako. Možnosti riešenia energetickej krízy v utorok (4.10.) vysvetľoval prezidentke. Likvidačné zdražovanie, ktoré by domácnosti počítali v násobkoch dnešných cien, vylúčil.

Hovorca prezidentky Martin Strižinec informoval, že hlava štátu sa na stretnutí zaujímala o riešenie dopadov energetickej krízy.

„Pán minister ju uistil, že pripravuje sadu opatrení, ktorá by mala pomôcť domácnostiam, pomôže podnikateľskému aj verejnému sektoru. Zároveň sa dohodli na spolupráci v zahraničnej politike, kde je priestor pre prezidentku, aby pri svojich rokovaniach s ďalšími lídrami hľadala aj ona riešenia, ktoré by mohli pomôcť zmierniť dopady energetickej krízy,“ objasnil Strižinec.

Aké veľké bude ďalšie zdražovanie, sa dozvieme maximálne mesiac vopred.

„Všetci si potrebujeme nastaviť rozpočty. Teraz je štvrtý október, cenové výmery sa vždycky dávali na začiatku decembra, to nie je žiadna novinka. Takže vtedy sa aj tie nové cenové výmery pre nový rok vydajú tak, ako sa to robilo každý rok,“ vysvetlil minister hospodárstva Karel Hirman.

Energetické šeky

Rovnako ako napríklad v Českej republike či v Rakúsku, aj na Slovensku sa budú rozdávať energošeky. Zatiaľ nie je známe, či ich dostanú aj domácnosti, no počítajú s nimi fabriky. Peniaze nám na ne uvoľnil Brusel z neminutých operačných programov.

Prečítajte si tiež:

Podľa šéfa štátnej kasy Igora Matoviča, ktorý sa zúčastnil rokovania ministrov financií Európskej únie, ide o miliardy eur.

„Európska komisia ústami výkonného podpredsedu Valdisa Dombrovskisa dala na našu žiadosť verejný prísľub, že Komisia urobí kroky, ktoré umožnia Slovensku použiť na riešenie energetickej krízy nevyčerpané eurofondy z obdobia 2014 - 2020,“ napísal na sociálnej sieti Matovič.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rast cien

Dôležité udalosti