Nemocnice nechcú komentovať, ako odchod lekárov ovplyvní starostlivosť. Hrozí obmedzenie operácií

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Vo výpovednej lehote je aktuálne viac ako dvetisíc nemocničných lekárov. Pozreli sme sa na tie, z ktorých chce odísť približne tretina.

Zdeněk robí rádiológa v banskobystrickej nemocnici už desať rokov. Je jedným z lekárov, ktorí dali výpoveď. Cíti sa frustrovaný, pretože práce je veľa a kolegov lekárov i sestier ubúda. „Výpovede sa týkajú prakticky všetkých kľúčových oddelení, ktoré sú zásadné pre chod nemocnice,“ povedal.

Aký je aktuálne stav v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici priblížila hovorkyňa Ružena Maťašeje. „K 30. septembru podalo v našej nemocnici výpovede 129 lekárov zo 14 kliník a oddelení,“ uviedla.

Rádiológ Zdeněk podotkol, že stále sa pridávajú ďalší. „Sú oneskorenci, ktorí mali dovolenky alebo PNky a tí tiež chcú dať výpoveď, aby platila čim skôr,“ dodal.

Prečítajte si tiež:

Hrozí obmedzenie operácií

Nemocnice nechcú komentovať, ako konkrétne sa odchod lekárov odrazí na zdravotnej starostlivosti. Bratislavská univerzitná nemocnica sa skladá z piatich nemocníc, výpovede tam zasiahli nosné pracoviská. Pripravili niekoľko krízových plánov, no zatiaľ ich nekonkretizujú.

„Určite by to znamenalo scenár, že by sme museli obmedziť operatívu, no veríme, že k tomu nepríde,“ informovala hovorkyňa Univerzitnej nemocnice v Bratislave Eva Kliská. 

V najväčšej nemocnici na Slovensku, podalo výpovede 500 lekárov z celkového počtu 1490. Najviac výpovedí zaznamenala nemocnica na pracoviskách anestéziológie a intenzívnej medicíny. Okrem toho aj na interných klinikách, traumatológii a novorodeneckej klinike v Petržalke.

Prečítajte si tiež:

Aj prešovská nemocnica môže prísť o tretinu lekárov

V Prešovskej fakultnej nemocnici prišlo na riaditeľstvo 152 výpovedí, čo je zhruba tretina z celkového počtu lekárov. Z niektorých oddelení podali výpoveď takmer všetci.

„152 lekárov dokáže zablokovať chod nemocnice a ochromí prevádzku,“ upozornil Michal Polician, lekár a predseda lekárskeho odborového združenia za Prešov s tým, že každý podľa neho dúfa, že s vládou nájdu kompromis.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.