Štát spúšťa výzvu na výstavbu a rekonštrukciu 126 zariadení sociálnych služieb

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Štát spúšťa výzvu na výstavbu a rekonštrukciu 126 zariadení sociálnych služieb. Kapacity pre seniorov by sa mali navýšiť o približne štyritisíc miest. Informoval o tom premiér Eduard Heger s Milanom Krajniakom, ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny.

„Som veľmi rád, že práve v mesiaci október, v ktorom si pripomíname úctu k starším, môžeme oznámiť dobrú správu pre seniorov. Štát spúšťa výzvu na výstavbu a rekonštrukciu zariadení sociálnych služieb,“ povedal v úvode Eduard Heger.

Výzva bude hradená z Plánu obnovy. Jej spustenie bolo umožnené po tom, ako 88 poslancov schválilo požiadanie Európskej komisie o druhú platbu vo výške 850 miliónov eur. Ako upresnil premiér, na samotnú výstavbu a rekonštrukciu zariadení bude vyhradených 192 miliónov eur. 

„Aj v tomto prípade je vidieť, že Plán obnovy je tu pre ľudí a pomáha,“ uviedol Heger s tým, že nejde len o reformy, ktoré schvaľujú v parlamente, ale ide o peniaze, ktoré sa dotknú našich životov a idú ľuďom.

Detaily výzvy

Výzva je zameraná nielen na rekonštrukciu, ale aj výstavbu nových zariadení pre seniorov. Nepôjde však len o klasické veľkokapacitné zariadenia, na aké sme doposiaľ boli zvyknutí.

Zoznam zariadení Zdroj: TV Markíza

​„Vzniknú tri typy sociálnych zariadení. Prvé budú takzvané ambulantné sociálne služby, tých pribudne približne 67. Druhé sú nízkokapacitné pobytové sociálne služby s kapacitou do dvanásť miest, ktorých pribudne asi 43 a napokon sociálne zdravotné nízkokapacitné zariadenia s kapacitou do 30 miest,“ priblížil minister Milan Krajniak. Celkovo sa tak kapacity pre seniorov v počte navýšia o približne štyritisíc miest.

Podľa premiéra sa tak bude môcť časť klientov z veľkokapacitných zariadení presunúť do kapacít rodinného typu. 

K dispozícii bude katalóg

Aby zriaďovatelia, či už štátni alebo neštátni, nemuseli vynaložiť čas a náklady na návrhy zariadení, štát im v spolupráci so Slovenskou technickou univerzitou pripravil katalóg. 

​„Vďaka nemu si budú môcť vyskladať taký typ zariadenia, ktorý budú potrebovať a zároveň bude aj spĺňať podmienky výzvy,“ uviedol minister s tým, že im tak chcú uľahčiť realizáciu výzvy a ušetriť náklady. 

Ministerstvo je tiež pripravené komunikovať o procese žiadania a jednotlivých návrhoch. Ako upozornil Krajniak, katalóg je len pomôcka, ale uchádzať sa môžu aj záujemcovia s vlastným projektami.

Začiatok výstavby jednotlivých zariadení rezort očakáva v budúcom roku a využívanie služieb potom v roku 2024.  

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Sociálne veci

Dôležité udalosti