Bude ešte babie leto? Jednoznačná odpoveď klimatológa

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Na Slovensko zavítalo slnečné počasie. A ani vyhliadky do ďalších dní nevyzerajú najhoršie. Navyše, koniec septembra a začiatok októbra je typickým obdobím pre babie leto.

 Predpoveď počasia hovorí jasne. Na väčšine územia bude prevládať slnečné dni, pričom teploty sa budú pohybovať okolo 20 stupňov.

„V najbližších dňoch sa prejavia v charaktere počasia u nás príznaky babieho leta,“ povedal na úvod klimatológ Pavel Faško.

Ideálnemu babiemu letu môže zabrániť vlhkejšie prostredie, ktoré prispieva k vytváraniu nočných a ranných hmiel. A tie bránia slnečnému svitu.

„Dlhšie trvajúci slnečný svit je dôležitým príznakom babieho leta a cez deň podporuje vzostup teploty vzduchu a ak trvá slnečný svit kratšie, aj oteplenie počas dňa je menej výrazné,“ vysvetlil Faško.

Ideálne babie leto nebude

Nezanedbateľná, v období výskytu babieho leta, je aj stabilita tlakových výší a poloha ich centier.

„Ideálne je v našom prípade, ak stred tlakovej výše je dlhšiu dobu niekde v priestore strednej Európy alebo sa potom iba pomaly presúva smerom do juhovýchodnej Európy. Toto je teraz tiež splnené iba čiastočne,“ ozrejmil Faško.  

Podľa odborníka sa preto musíme zmieriť s faktom, že babie leto v priebehu tohtoročnej jesene bude veľmi pravdepodobne viackrát prerušované, a teda nebude ideálne.

Prečítajte si tiež:

​Predpoveď počasia na nasledujúce dni

Daždivé počasie konečne vystriedajú pekné a stabilné dni. Postará sa o to tlaková výš, ktorá k nám zasahuje od juhu až juhovýchodu. Po jej severnom okraji k nám síce postupuje oblačnosť teplého frontu, ale tá sa vo vyššom tlaku rozpadáva.

Zároveň sa od juhozápadu rozprúdi teplý vzduch, ktorý za slnečného počasia vo štvrtok vytiahne teploty na 16 až 23 stupňov. Pri pretrvávajúcich hmlách alebo nízkej oblačnosti bude teplota nižšia.

Aj cez víkend bude prevládať počasie s malou oblačnosťou, ktorá sa však môže prechodne zväčšiť. Len v nedeľu v noci sa môžu vyskytnúť prehánky.

V piatok teda vystúpi teplota na 18 až 23 stupňov, v sobotu na 16 až 21. V nedeľu sa mierne ochladí, a to na 13 až 18 stupňov, v pondelok bude o jeden stupeň teplejšie.

Podrobnú predpoveď nájdete v priloženom videu.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Počasie

Dôležité udalosti