Domáce

Mnohonárodná bojová skupina NATO na Slovensku je oficiálne funkčná

Lešť Strong Cohesion 2022 NATO
Výcvik v rámci prebiehajúceho certifikačného cvičenia Strong Cohesion 2022 vo Vojenskom výcvikovom priestore v Lešti Zdroj: TASR/Ján Krošlák

Nová mnohonárodná bojová skupina NATO na Slovensku je po nedávnom integračnom výcviku oficiálne funkčná. Oznámila to v stredu Severoatlantická aliancia na svojej webovej stránke, informuje spravodajca TASR v Bruseli.

Aliancia spresnila, že vojaci z Českej republiky, Nemecka, Slovenska, Slovinska a Spojených štátov amerických sa zúčastnili na cvičení s názvom Strong Cohesion 2022, ktoré bolo určené na preverenie funkčnosti tejto bojovej skupiny a schopnosti spolupracovať pod jednotným velením.

Prečítajte si tiež:

Na záver cvičenia tím zástupcov z každej zapojenej krajiny vyhlásil, že bojová skupina NATO na Slovensku je pripravená začať si plniť svoje úlohy. Cvičenie prebiehalo v dňoch 20. až 22. septembra.

Aliancia pri tejto príležitosti pripomenula, že po nevyprovokovanej ruskej invázii na Ukrajinu sa spojenci rozhodli zriadiť štyri nové mnohonárodné bojové skupiny, a to v Bulharsku, Maďarsku, Rumunsku a na Slovensku.

„Tieto kroky výrazne posilňujú odstrašovacie kapacity NATO a schopnosť brániť sa proti akejkoľvek agresii vo východnej časti Aliancie," uvádza sa vo zverejnenom vyhlásení.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti