Lesy na Zemplíne nemusia byť také znečistené, ako sa čakalo. Odborníci odkrývali skládku v Strážskom

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Na Zemplíne mali pokračovať práce na odstraňovaní karcinogénnych PCB látok. Pre zlé počasie ich však museli prerušiť. Najnovšie výsledky laboratórnych testov navyše ukázali, že znečistenie lesa nemusí byť až také nebezpečné, ako sa predpokladalo.

Karcinogénne PCB látky potvrdili rozbory vody a pôdy z okolia sudov, ktoré spod zeme vyhrabala divá zver. Sudy boli vraj pozostatkami skládky. Hasiči preto preskúmali celú skládku z vrchnej časti. Urobili vrty do hĺbky štyroch metrov. Na PCB látky zatiaľ nenarazili.

„Robíme na mieste odbery, hneď sa analyzujú a vie sa vytriediť, či tá vzorka obsahuje PCB,“ vysvetlila Jana Paharová z kontrolného chemického laboratória CO Jasov.

Prečítajte si tiež:

Skúmanie pokračuje

Skládku budú postupne odkrývať na mieste, kde spod zeme trčali sudy. U tých, ktoré preskúmali doposiaľ, žiadne PCB nenašli.

„Stačí jeden, dva, tri, päť sudov schovaných niekde v kopci, to stačí na to, aby kontaminácia bola stále,“ upozornil Ladislav Štibrányi z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave.

Ak sa PCB látky podarí v skládke nájsť, uskladnia ich do špeciálnych kontajnerov. Uložili tak už časť bifenilov, ktoré našli v ošipárni za chemičkou. Ďalšie sudy s chemikáliami zakonzervujú v starej teplárni. Štát bude následne hľadať firmu, ktorá ich zlikviduje.

Mimoriadna situácia je v okrese vyhlásená už dva roky.

Pri hľadaní PCB látok bol aj štáb Televízie Markíza, pozrite si video hore.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme životné prostredie

Dôležité udalosti