Vyššie platy zdravotníkov dostali v parlamente zelenú, viac peňazí dostane 25 profesií

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Národná rada schválila návrh zvyšovania platov z dielne ministerstva zdravotníctva. Okrem lekárov a sestier si finančne prilepšia aj ostatní zdravotníci v ústavných zdravotníckych zariadeniach a ambulanciách záchrannej zdravotnej služby. Dohromady ide o 25 profesií.

Rezort zdravotníctva návrhom reaguje na nedostatok personálu, ale aj pokles záujmu o štúdium jednotlivých zdravotníckych profesií. Zároveň chce predísť avizovaným hromadným výpovediam. „Zámerom je zvrátiť nastolený trend a zabezpečiť stabilizáciu, ako aj nárast personálneho obsadenia ústavných zdravotníckych zariadení kvalifikovaným zdravotníckym personálom,“ uvádza.

Okrem zvyšovania platových koeficientov sa majú po novom pri mzdách zohľadňovať aj roky praxe. Zo 134 prítomných poslancov hlasovalo za návrh 132, proti jeden.

Prečítajte si tiež:

Po zvýšení volali dlho

Anton Szalay, predseda Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb si zvýšenie platov pochvaľuje. „Prišlo k navýšeniu koeficientov a plus pribudli roky praxe, takéto skokové zatiaľ tu ešte nebolo,“ povedal.

Celkovo má ísť na vyššie platy zhruba pol miliardy eur. Ide o sumu na platový automat, ale aj na extra zvýšenie, ktoré schválila vláda. 

Zvýšenie platov je nevyhnutné aj z pohľadu študentov medicíny. „Tí zdravotníci si zaslúžia, aj laboranti, bez laborantov by nemohli byť ďalšie diagnózy,“ hovorí študentka s tým, že plat by ju od povolania, ktoré chcela vždy robiť, neodradil.

Prečítajte si tiež:

Nie všetci sú spokojní

Prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Iveta Lazorová hovorí, že sestry si týmto neprilepšia. „Čo ponúkneme novým absolventom je 200-eurové navýšenie miezd. To bude iba vyrovnanie platov v súčasnej situácii zdražovania cien,“ podotkla Lazorová.

Dodala, že k odchádzajúcim lekárom sa preto pridali aj zdravotné sestry. Výpovede podľa našich informácií podali desiatky z nich. 

„Dopytujú sa sestry, ako je to s iniciatívou sestier vo výpovediach. Komora sestier žiadne výpovede organizovať nebude, ale ak naozaj aj sestry zvažujú vo väčšom množstve, tak ich v tom podporíme,“ doplnila Lazorová.

O koľko si polepšia jednotlivé zdravotnícke profesie sa dozviete v reportáži hore.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti