Školám sľúbili 600 asistentov z Plánu obnovy, doteraz nedostali ani jedného

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Počas leta bývalý minister školstva aj štátna tajomníčka na niekoľkých tlačovkách oznámili, že školy dostanú od októbra ďalšiu pomoc – 600 asistentov učiteľa z plánu obnovy. V školách z tejto várky zatiaľ nie je ani jeden nový asistent.

„Už vtedy bolo jasné, že tento sľub nie je možné dodržať,“ povedal špeciálny pedagóg a predseda Inklucentra Viktor Križo.

Prečítajte si tiež:

Ministerstvo školstva zmenilo pravidlá

Dnes asistenta zamestnáva škola, po novom to majú byť centrá pedagogicko-psychologického poradenstva a tie majú asistentov prideľovať do škôl. To vyvolalo otázky expertov aj zo sekcie Plánu obnovy. 

Národná implementačná a koordinačná autorita na úrade vlády (NIKA), ktorá je zodpovedná za koordináciu Plánu obnovy, požiadala ministerstvo, aby boli s touto metodikou konzultovaní dotknutí aktéri a odporučila rezortu školstva zvážiť pozastavenie implementácie, kým sa pripomienky do metodiky nezapracujú. Napríklad, ako rezort udrží miesta asistentov po skončení projektu alebo ako to ovplyvní samotné poradne.   

Zásadnú zmenu s centrami vraj nikto nekonzultoval. Navyše považujú za protichodné, že majú vydávať rozhodnutia deťom o potrebe asistentov a zároveň rozhodovať, komu ho pridelia a komu nie. Asistenti podľa nich majú byť zamestnancami škôl tak ako doteraz.

„Ich úlohou je pôsobiť v triedach, v školách, pomáhať učiteľom. Neviem si predstaviť, ktorá firma by zamestnala zamestnancov a poskytla ich inej spoločnosti,“ vysvetľuje Viktor Križo.

Viac sa dozviete v reportáži hore.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme školstvo

Dôležité udalosti