Suterény nemocníc sú plné nebezpečných rádioaktívnych zariadení. Ukážeme vám, ako ich likvidujú

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Ukrývajú ich v suteréne a nikto sa ich nesmie dotýkať. Nemocnice, laboratória a úrady verejného zdravotníctva sú plné nebezpečných rádioaktívnych zariadení. Roky sa už nepoužívajú, no zbaviť sa ich nie je jednoduché. Zdá sa ale, že štát našiel cestu, ako očistiť Slovensko od tejto rádioaktívnej záťaže. 

Premerať rádioaktivitu a následne s prístrojmi manipulovať môže len špeciálne vyškolený tím ľudí z jadrovej a vyraďovacej spoločnosti. 

„Máme na sebe meracie prístroje, ktoré nám povedia a naznačia, čo môžeme od toho očakávať,“ opísal Branislav Malovec, pracovník Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti (JAVYS).

Prečítajte si tiež:

Prístroje, ktoré merali hodnotu nebezpečných látok v potravinách a vo vzduchu, ale nahradili pred rokmi novšie. Uložili ich na tmavé miesto a nemanipulovali s nimi.

„Problém je, pokiaľ sa to dostane napríklad do šrotu, kde by došlo k porušeniu obalu. V tom prípade by mohol kontaminovať okolie,“ vysvetlil riaditeľ Regionálneho Úradu verejného zdravotníctva v Žiline Martin Kapasný.

Každý prístroj pomaly vložili do samostatného špeciálneho obalu a potom všetky žiariče umiestnili do jedného 200 litrového suda. Likvidovať ich budú lisovaním.

Štáb Televízie Markíza sa bol pozrieť, ako odstraňovanie rádioaktívneho odpadu vyzerá v praxi. Pozrite si reportáž hore.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme životné prostredie

Dôležité udalosti