Pomočovanie detí? Problém sa dá riešiť!

Hnačka - ilustračná snímka
Zdroj: Shutterstock.com

Je to fyziologický problém.

Pomočovanie u detí starších ako päť rokov je problém, ktorý netreba podceňovať. Trápi 10 až 15 percent detí z nich a po alergii je druhým najčastejším problémom.

"Denne sa s deťmi, ktoré trpia primárnou nočnou enurézou stretávam. K tomuto problému sa ani jedno z nich dobrovoľne neprizná. Radšej sa vyhýbajú lyžiarskym výcvikom, školám v prírode či výletom, aby ich spolužiaci ráno nezistili, že sa im cez noc stala nehoda," povedala detská nefrologička Andrea Černianska z bratislavskej detskej nemocnice.

Hoci sa príčiny rôznych ochorení hľadajú v psychike, v prípade primárnej nočnej enurézy je to inak. Ide o fyziologický problém, kedy je u dieťaťa nedostatočne dozreté spojenie medzi mozgom a močovým mechúrom.

Sexy bielizeň za prijateľnú cenu presne pre vás. Kúpte tu.

"Dieťa sa na rozdiel od dospelého človeka nedokáže v noci prebudiť na pocit plného močového mechúra. Spí totiž oveľa tuhším spánkom. Nepomôžete mu ani ak ho budete v noci budiť a odprevádzať na záchod, aby sa vycikalo, pretože veľakrát si to nebude pamätať," vysvetlila.

Odďaľovanie liečby môže podľa detskej psychiatričky poznačiť psychiku dieťaťa na celý život. "Preto netreba váhať a čo najskôr ísť za odborníkom," upozornila Terézia Rosenbergerová z 1. psychiatrickej kliniky UNLP Košice a LF UPJŠ.

Upozornila, že karhanie problém nevyrieši, ale naopak zhorší. "Pochváľte vaše dieťa za každú suchú noc, povzbudzujte ho a motivujte. Iba vtedy sa vám podarí toto nepríjemné ochorenie zvládať. Pomôžete mu tak pri zvyšovaní sebavedomia, ktoré týmto ochorením veľmi trpí," doplnila Rosenbergerová.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.