Dušana Dědečka prepustili na slobodu. Takto zo súdu utekal v priamom prenose TV Markíza

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Dušan Dědeček do väzby nepôjde a stíhaný bude na slobode, rozhodol Okresný súd Bratislava I. Dědeček v nedeľu pod vplyvom alkoholu autom usmrtil päť ľudí na autobusovej zastávke Zochova v Bratislave. Rozhodnutie ešte nie je právoplatné, nakoľko proti nemu podal prokurátor sťažnosť. Krajský súd o ňom bude rozhodovať budúci piatok (14.10.) o 8.30 h.

Dědečka prepustili počas živého vstupu v Televíznych novinách na Markíze. Vo videu vyššie si môžete pozrieť, ako v priamom prenose utekal pred novinármi.

„Súd nevzhliadol dôvod tzv. útekovej väzby pre hrozbu vysokého trestu. Súd nevzhliadol ani dôvod tzv. preventívnej väzby, keďže hrozba pokračovania v identickom alebo obdobnom konaní z konania obvineného a iných konkrétnych skutočností nevyplýva," priblížil hovorca bratislavského súdu Pavol Adamčiak. Dodal, že súd konštatoval dôvodnosť vzneseného obvinenia.

Nehoda si okrem piatich obetí vyžiadala niekoľko zranených. Muža obvinili z trestného činu všeobecného ohrozenia.

„Veľmi ho to trápi, chce sa im (pozostalým) ospravedlniť. Nevie, čo by mohol spraviť, aby mohol ten ich žiaľ zmierniť. Je z toho veľmi deprimovaný a zronený. Uvedomuje si to, nemal tak konať,“ uviedol médiám pred rozhodovaním súdu Dědečkov právny zástupca Jiří Kučera.

Návrh na väzobné stíhanie pre obvineného podal prokurátor z útekového a preventívneho dôvodu. Stotožnil sa tak s podnetom policajného vyšetrovateľa.

Prečítajte si tiež:

​Pri návrhu väzby z útekového dôvodu prokurátor podľa bratislavského krajského prokurátora Rastislava Remetu vychádzal z hrozby vysokého trestu. Návrh z preventívnych dôvodov sa dáva pri hrozbe pokračovania v trestnej činnosti, naznačil tiež prokurátor. Dušan Dědeček spáchal za jedenásť rokov 16 priestupkov na úseku dopravy. Väčšinou ho policajti riešili za rýchlosť, ale aj za iné porušenia.

V prípade preukázania viny hrozí Dědečkovi trest odňatia slobody na 20 až 25 rokov alebo na doživotie.

​​Policajný prezident Štefan Hamran v stredu uviedol, že akceptuje, že prípad kvalifikovali ako všeobecné ohrozenie, kde hrozí vysoký trest. Podotkol však, že v prípade tejto právnej kvalifikácie musí byť dokázaný úmysel. „Ale má dve formy - priamu a nepriamu," dodal s tým, že rozhodnutie o vine a treste pre obvineného bude až na súde.

Takto Dědečka eskortovali na súd:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Tragédia na Zochovej

Dôležité udalosti