Chcete bývať v dome? Týchto niekoľko rád sa vám môže zísť

Chcete bývať v dome? Týchto niekoľko rád sa vám môže zísť
Ilustračná snímka Zdroj: shutterstock.com/Anna Pecherskaia

Chystáte sa splniť si sen o vlastnom rodinnom dome? Ešte predtým, než sa nasťahujete, si to bude vyžadovať množstvo práce, ale aj množstvo rozhodovania nielen, čo sa pôdorysu a rozloženia miestností týka, ale aj ohľadom ďalších vecí. A k niektorým takým vám aj poradíme.

Z čoho dom postaviť? Napríklad z dreva?

Ak chcete vlastný rodinný dom, jedno z prvých rozhodovaní sa bude týkať materiálu, z ktorého bude dom postavený. Čo keby sa váš dom pridal k čoraz obľúbenejším drevostavbám? Aby sme boli presnejší, ide o panelové prefabrikované montované stavby na báze dreva.

V skratke povedané, základom takéhoto domu sú zvislé nosné konštrukcie (panely), ktoré sa vyrábajú vo výrobnej hale. Keď sú hotové, dovezú sa na stavbu, kde sa montujú. Takýto spôsob výstavby garantuje maximálnu presnosť.

K ďalším výhodám takýchto drevostavieb patrí aj to, že sa radia medzi ultranízko-energetické. A keď pridáte ešte aj obnoviteľné zdroje energie, napríklad fotovoltiku, či aspoň solárny systém na ohrev vody v bojleri Tatramat, rastúce ceny energií vám nebudú robiť problémy ani v budúcnosti.

Lacná podlaha nemusí znamenať nekvalitná podlaha

Presuňme sa do interiéru. Tu sa najlepšie začína od podlahy. V súčasnosti vám množstvo predajcov ponúkne rôzne druhy podláh skladom a prakticky pri žiadnom z nich nešliapnete úplne vedľa (iba ak by ste napríklad do kúpeľne dali typ podlahy, ktorý si nerozumie s vodou a vlhkosťou).

V prvom rade si preto stanovte svoj rozpočet a následne vyberajte z takých druhov podlahy, s ktorými sa do svojho rozpočtu zmestíte. Ak vám nevadí vyššia investícia, môžete si zvoliť luxusnú drevenú podlahu, ale svoje kvality má aj dostupný laminát. Prípadne môžete v rôznych miestnostiach použiť rôzne druhy podlahy.

Aj jednoduché riešenia sú často ideálne

Do interiéru patrí aj tieniaca technika. Iste, existuje aj vonkajšie tienenie, ale stále chcete tieniť interiér, takže budeme to brať ako záležitosť interiéru. Ak vám pri tienení záleží okrem efektivity aj na jednoduchosti prevedenia a výhodnej cene, moderné interiérové rolety sú pre vás tým pravým.

Základné modely moderných roliet dokonca ani nemusíte vŕtať. Stačí ich nacvaknúť na rám okna a môžete ich hneď používať. Samozrejme, existujú aj sofistikovanejšie a ešte účinnejšie varianty, ale takéto základné rolety ponúkajú za málo peňazí veľa muziky.

Využite priestor, aby ste mali miesto pre všetko

Keď už príde čas na skladanie nábytku, vtedy viete, že sa so stavbou domu blížite do finálne. Samozrejme, navrhnúť interiér, vybrať si vhodný nábytok a tak ďalej, to taktiež nie je žiadna drobnosť, ale predsa len, už je to znak toho, že sa z vášho domu stáva domov.

Pri výbere nábytku a to hlavne takého, ktorého primárnou funkciou je poskytnúť úložný priestor pre rôzne veci, od poltopánok až po rôzne dokumenty a iné osobné veci, si dobre rozmyslite, koľko priestoru budete potrebovať. A priestor aj naplno využívajte, veď máte rodinný dom.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme PR článok

Dôležité udalosti