Cyklisti v Trnave rozvírili diskusiu. Kandidáti na primátora sa v mnohom nezhodujú (predvolebná debata)

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Televízia Markíza zamierila pred komunálnymi voľbami 2022 do slovenských regiónov. Spoločne s nadáciou Zastavme korupciu organizujeme sériu primátorských debát v krajských mestách. Moderuje ich Michal Kovačič.

Štartovali sme v Trnave, kde sa stretli štyria kandidáti na primátora mesta. 

Záznam z diskusie si môžete pozrieť vo videu hore.

Jednou z hlavných tém debaty bola doprava v meste. Parkovanie a stav ciest je podľa exkluzívneho prieskumu agentúry FOCUS najväčším problémom pre takmer polovicu občanov.

Súčasný primátor Peter Bročka uviedol, že jeho tím bol prvý, ktorý mal odvahu spustiť reguláciu parkovania. Stavať parkovacie domy, keď mesto nepozná potrebu ľudí v danom území, je podľa neho nesprávne. „Reguláciu sme nastavili striktne, systém je otvorený a môže sa meniť,“ vyhlásil.

Záchytné parkoviská aj semafor

Kandidát Marián Galbavý vyhlásil, že mesto ako Trnava potrebuje parkovaciu politiku. „No musí sa vyvíjať so spätnou väzbou a záujmom ľudí, ktorí tu majú nielen trvalý pobyt, ale i tých, ktorí sem dochádzajú za prácou,“ povedal.

Jeho plán je zaviesť napríklad parkovací semafor, ktorý naznačuje, aký druh dopravy je preferovaný v danej zóne. Priniesol by aj dátovú kartu. Mohol by ju mať každý občan a svoje parkovacie hodiny zdieľať s blízkymi.

Prečítajte si tiež:

Branislav Baroš upozornil, že Trnavčania platia dane a mesto z nich parkovaním ďalším spôsobom vyťahuje peniaze. „Je to ďalšia skrytá daň. Naša predstava je iná. Je dôležité, aby sme mali dostatok parkovacích miest a potom zaviedli parkovaciu politiku,“ povedal.

Podľa Mateja Lančariča musia byť všetky parkovacie miesta normované. „Ak by sme sa rozhodli ‚spoplatniť‘ celú Trnavu, čo momentálne nehrozí, zaniklo by nám 2 818 parkovacích miest,“ povedal s tým, že dôležité sú záchytné parkoviská.

Tvrdenia o „cykloterore“

Dôležitou témou, ktorá zaujíma Trnavčanov, sú aj podmienky pre cycklistov. Podľa Baroša síce všade zaznieva, že Trnava je vzor toho, ako sa to má robiť, on si myslí pravý opak.

„Mojím problémom nie je cyklodoprava ako taká. Ale je dôležité, aby fungoval zdravý životný štýl. Ak mám čas a priestor, idem bicyklom. No ak niekde súrne potrebujem ísť niekde autom, zaniesť deti do školy alebo starých rodičov k lekárovi, môžem ho bez problémov použiť,“ vyjadril sa.

Prečítajte si tiež:

​Primátor Bročka reagoval na tvrdenia že v meste zaviedol „cykloteror“. „Keď je Trnava vzorom toho, ako sa to robiť nemá, tak všetci ľudia, ktorí sú odborníci v doprave, aj tí zo zahraničia, asi žijú v nejakom alternatívnom svete,“ povedal.

Spomenul aj ministra dopravy Andreja Doležala. Podľa slov primátora mu šéf rezortu sám zavolal a pozval ho do miest na východ Slovenska na spoločnú roadshow. „Asi nás teda naozaj považuje za vzor toho, ako sa buduje cyklistická infraštruktúra v meste,“ doplnil.

Podľa Galbavého je nevyhnutné zadefinovať cyklochodníky, ktoré vníma ako tranzitné. „Na uliciach, kde hustota áut nie je vysoká, cyklochodníky nebudeme budovať. Definujeme tak cesty, po ktorých neprejde viac ako päť áut za hodinu,“ vyhlásil.

Matej Lančarič si myslí, že mesto by malo postupovať v zmysle koncepcie, ktorú má vypracovanú aj schválenú. No v Trnave podľa jeho vyjadrení budujú cyklochodníky v rozpore s touto ňou a nelogicky.

Prečítajte si tiež:

Odstúpiť v prospech druhého

Dvaja kandidáti tiež priblížili, že pár dní pred voľbami sa voliči dozvedia, kto sa rozhodne odstúpiť z bojov o kreslo primátora krajského mesta. Nevylučuje to Marián Galbavý a Branislav Baroš. Ako avizujú, ich cieľom je poraziť súčasného primátora.

Matej Lančarič sa odstúpiť nechystá. Peter Bročka je podľa vlastných slov pripravený prijať akúkoľvek výzvu.

Záznam celej diskusie nájdete vo videu vyššie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Predvolebné diskusie 2022

Dôležité udalosti