Útoky Igora Matoviča a prirovnanie novinárov k fašistom odsúdili viaceré medzinárodné organizácie

Minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO) počas rokovania 72. schôdze NR SR
Minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO) počas rokovania 72. schôdze NR SR Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

Zdesenie. Týmto slovom zhrnuli medzinárodné organizácie svoj postoj na útoky Igora Matoviča voči slovenským médiám. Minister financií potvrdil svoj nepriateľský postoj, keď kritizoval ich tvorbu a zároveň ich prácu prirovnal k tomu, ako písali novinári pre Adolfa Hitlera. Vyjadrenie organizácií zverejnil International Press Institute (IPI).

„Vyjadrujeme zdesenie nad pokusom Igora Matoviča očierniť slovenské médiá,“ uviedli medzinárodné novinárske organizácie. Konkrétne ide o organizáciu Article 19 na podporu nezávislých médií, Európsku federáciu novinárov, Reportéri bez hraníc, Medzinárodný tlačový inštitút, Európske stredisko pre slobodu tlače a médií, taliansky think-tank OBC Transeuropa či holandská regionálna mimovládna organizácia Free Press Unlimited.

Líder strany OĽaNO prirovnal prácu novinárov k nacistickej propagande.

„Toto sa dialo v 30. rokoch minulého storočia, kedy novinári boli trošku iní. Hitler mal presne takýchto novinárov, ktorí mali vzorce, mali presne napísané, ako majú manipulovať s verejnou mienkou a na konci dosiahli svoje,“ povedal počas svojho prejavu v parlamente Igor Matovič.

Medzinárodným organizáciám sa tiež nepáči označenie viacerých médií za skorumpované či obvinenie, že šíria klamstvá.

„Tieto komentáre jasne prekročili hranice oprávnenej kritiky. Ide o neprijateľný útok na nezávislú žurnalistiku, ktorý bol právom skritizovaný,“ uviedli na margo ministrových vyjadrení.

Voči výrokom Igora Matoviča sa ohradili aj šéfredaktori väčšiny slovenských médií. Adresovali mu otvorený list, v ktorom ministrovi vyjadrili svoj postoj.

„Hitler vyvraždil milióny ľudí pre ich pôvod a presvedčenie. Matovič nie je obeť ani človek v ohrození života. Je to iba ďalší politik, ktorý nezvláda službu verejnosti a klame,“ napísali.

Prečítajte si tiež:

Odsúdil ich aj člen jeho strany, bývalý novinár Kristián Čekovský. Napriek tomu, že podľa neho niektorí novinári naozaj prekračujú hranicu konštruktívnej kritiky vlády, nie je správne ich prirovnávanie k hitlerovským novinárom. „Dôrazne sa ohradzujem voči vyjadreniam Igora Matoviča,“ uviedol vtedy predseda Výboru NR SR pre kultúru a médiá.

Voči vyjadreniam sa ohradila aj ďalšia poslankyňa OĽaNO Monika Kozelová a niekoľko ďalších členov strany.

Medzinárodné organizácie napokon uznali Matoviče ospravedlnenie čestným novinárom a vyzvali ho, aby upustil od neodôvodnených obvinení novinárov a uvedomil si, že verejní činitelia majú povinnosť správať sa zodpovedne a majú byť pripravení na zvýšenú pozornosť zo strany verejnosti.

V závere zdôraznili, že budú úzko monitorovať situáciu na Slovensku v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch.

Negatívny postoj k médiám mali v minulosti aj Vladimír Mečiar alebo Róbert Fico. Viac v archívnej reportáži Adela Ghannama.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti