Hniezdo záchrany, v ktorom našli mŕtveho novorodenca, je stále mimo prevádzky. Zisťovali sme prečo

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Bol 19. apríl, keď v hniezde záchrany na bratislavských Kramároch našli mŕtveho novorodenca. Bol tam zrejme niekoľko dní. 

Hovorkyňa Národného ústavu detských chorôb Dana Kamenická informovala, že v tom čase ihneď kontaktovali políciu. „Robíme všetko preto, aby sme boli súčinní, aby sa prípad vyšetril,“ ubezpečila.

Zlyhala údajne signalizácia, ktorá oznamuje, že v inkubátore je dieťa. Snímané býva aj kamerovým systémom. Smutná udalosť rozprúdila diskusiu, či a ako poctivo nemocnice hniezda kontrolujú. 

Anna Ghannamová, predsedníčka občianskeho združenia Šanca pre nechcených, zostala prekvapená, keď zistila, ako často nemocnice hniezda kontrolujú. „Mnohé nemocnice mali kontrolu dvakrát za 24 hodín, väčšina raz za 24 h, a niektoré raz týždenne,“ informovala s tým, že nemocnica, v ktorej k incidentu došlo, bola v skupine nemocníc, ktoré hniezdo kontrolovali raz týždenne. 

Prečítajte si tiež:

Zareagovalo aj ministerstvo 

Dnes už v praxi platí záväzné odborné usmernenie, ktoré pri prevádzke určuje jasné pravidlá. Hlavnou zmenou je zodpovednosť za kontrolu. Po novom ju má primár a vedúca sestra, za technickú stránku bude zodpovedný vedúci sekcie technického úseku. Výstup z kamery musí byť navyše na mieste, kde je stála služba. 

„Prebiehať bude musieť raz denne bežná kontrola priestoru, raz mesačne technická kontrola a raz ročne môže byť neohlásená kontrola,“ informovala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Petra Lániková.

Prokuratúra i polícia hovoria, že prípad stále vyšetrujú. Či zlyhala technika alebo ľudský faktor a či dieťa už bolo mŕtve, keď ho tam vložili, stále jasné nie je. Dodnes nepoznáme ani príčinu smrti chlapčeka.

Hniezdo v prevádzke nie je. A to aj napriek tomu, že všetky úkony v ňom už vyšetrovatelia urobili.  

Prečítajte si tiež:

„Ešte koncom júla prebiehali vyšetrovacie úkony s tým, že následne budeme informovaní. Dvanásteho septembra sme kontaktovali políciu a bola nám doručená informácia, že hniezdo už pre účely vyšetrovania nebude potrebné,“ vysvetlila hovorkyňa nemocnice Dana Kamenická.

Dodala, že v hniezde záchrany teraz dokončujú technické úpravy. Termín spustenia hniezda do prevádzky zatiaľ známy nie je, no malo by to byť v najbližších týždňoch. Hovorkyňa tiež ubezpečila, že urobili opatrenia, aby k takémuto zlyhaniu systému už nedošlo.

„Vypracovali sme projekt napojenia hniezda na jeden elektrický okruh s prúdovým ističom, aby pri výpadku alebo poruche akéhokoľvek zariadenia boli hneď odoslané SMS na vopred určené čísla s nepretržitou prevádzkou,“ priblížila Kamenická s tým, že nainštalovali aj zariadenie, ktoré sníma vnútro hniezda záchrany.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti