Verejným zamestnancom neprávom škrtli niektoré dávky, po našom upozornení vláda chybu dodatočne napráva

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Pani Mária, ktorá robí v školstve, dostala k augustovej výplate štátnu odmenu. Ako zamestnankyňa na čiastočný úväzok v polovičnej výške, a teda 250 eur v hrubom. Tým však prekročila povolený príjem, ktorý smie mať, aby neprišla o opatrovateľský príspevok na autistického syna.

„Môj príjem nesmie prekročiť dvojnásobok sumy životného minima. Vedela som, že kvôli odmene prekročím limit a som kontrolovaná úradom práce. Snažila som sa odmenu odmietnuť, ale zamestnávateľ povedal, že sa to nedá,“ vysvetlila Mária.

Na odmene tak po zdanení získala asi 220 eur, no prišla o 520-eurový opatrovateľský príspevok. Summa summarum - namiesto toho, aby si prilepšila, minulý mesiac skončila v mínuse 300 eur. A zďaleka nebola sama. Všetko preto, že vláda na to nepamätala, keď schvaľovala odmeny. Minister práce už minulý týždeň po našich otázkach priznal, že to bola chyba.

„Jednoducho sme nevedeli odhadnúť, koľko takýchto prípadov môže byť,“ povedal minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) koncom septembra.

Prečítajte si tiež:

Čo pokazili, chcú napraviť

Podľa nového nariadenia sa už vyplatené odmeny nebudú brať ako príjem a ľudia tak neprávom odobraté príspevky dostanú späť. „Umožnili sme súbeh odmien s dávkami, a tým pádom pri najbližšom výplatnom termíne im prípadný rozdiel dorovnáme,“ ubezpečil Krajniak.

Podľa rezortu práce peniaze ľudia dostanú automaticky po nadobudnutí právoplatnosti rozhodnutia.

„Som určite rada, že ministerstvo priznalo pochybenie. Mrzí ma však, že sa na to nemyslelo skôr a dostali rodiny do ťažkej situácie,“ dodala pani Mária.

Minister práce sa ľuďom dodatočne ospravedlnil a sľúbil, že nikto nepríde ani o jediné euro.

Úrady práce by mali doplatiť škrtnuté príspevky už tento, najneskôr budúci mesiac. Otázne však je, či sa podobná chyba nestane aj nabudúce, keď vláda bude vyplácať nejakú pomoc.

Viac v reportáži hore.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Sociálne veci

Dôležité udalosti