Uzamknutá brána uprostred cyklotrasy núti ľudí zosadnúť z bicykla a hľadať inú cestu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Myšlienka prepojiť Terchovú so Žilinou cyklotrasou vznikla pred ôsmimi rokmi. Zelenú dostala v roku 2018. Celková dĺžka trasy je 23 kilometrov a vedie cez desať obcí. Pre ľudí má preto aj praktické využitie, jazdia ňou denne napríklad aj do práce.

Na jednom z úsekov v obci Varín ich však čaká nemilé prekvapenie. Rampa. Obyvatelia ulice totiž nesúhlasia s tým, aby cesta, ktorá ide popred ich domy, bola súčasťou cyklotrasy. A tak musia cyklisti zosadnúť z bicykla a rampu obísť. Na koniec ulice zasa dali bránu, ktorú chcú časom aj uzamykať. Čo znamená, že cyklisti by neprešli už vôbec.

Peter Chriapčiak z oblastnej organizácie cestovného ruchu Malá Fatra hovorí, že podali návrh na súd. „Je tu predsa zákon, ktorý hovorí o tom, kedy je cesta verejná,“ podotýka.

Obyvatelia sa zas obrátili na prokuratúru. Prekáža im najmä to, že cesta je úzka a keďže po nej prejde veľa áut, je aj nebezpečná. 

„Dá sa to riešiť zjazdom. Dá sa povedať, že už v podstate pracujeme na nejakom skrátení toho úseku, alebo napojení ešte na jedno mieste,“ dodal Chriapčiak.

Či majú na cestu väčšie právo cyklisti, alebo majitelia pozemkov, rozhodne až súd.

Viac sa tomuto problému venujeme v reportáži vyššie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Doprava

Dôležité udalosti