Začali sa rokovania s USA, aby linku priamych letov mohli spustiť čo najskôr

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Aktuálne sa z bratislavského letiska viete priamo dostať najďalej asi do Dubaja, čoskoro by to však už mohol byť aj Washington, Philadelphia či New York. Slovensko sa totiž začalo uchádzať o miesto na leteckej mape dopravcov pre transatlantické lety, na ktorej doteraz neexistovalo.

Minister dopravy Andrej Doležal (nom. Sme rodina) podotkol, že aktuálne nemá naše letisko požadovanú úroveň „Nemáme požadovanú certifikáciu, nie sme zauditovaní, a preto sem nemôžu lietať dopravcovia,“ vysvetlil.

Rokovania medzi Slovenskom a USA sa už začali. Audit má na bratislavskom letisku urobiť Americká agentúra pre civilné letectvo. Následne by malo letisko v hlavnom meste dostať vyššiu certifikáciu. Potom budú môcť dopravcovia zriaďovať lety aj do USA.

Prečítajte si tiež:

Bude sa využívať?

Otázkou je, či by mali o Bratislavu letecké spoločnosti záujem. Z neďalekej Viedne sa totiž do USA lieta na dennej báze. Letisko Milana Rastislava Štefánika informovalo, že takúto linku by privítalo.

Benedikt Badánik z katedry leteckej dopravy Žilinskej univerzity hovorí, že linka by mala šancu uživiť sa. „Vieme, že Slováci lietajú do USA z okolitých letísk, čiže nejaký potenciál tu je,“ povedal.

Podľa ministra Doležala by navyše Bratislava mohla byť zaujímavá, ako alternatíva k Viedni.

Pre letecké spoločnosti môžu byť lákavé aj nižšie poplatky, vzhľadom na to, že Bratislava je menším letiskom. Spojenie by sa malo týkať nielen osobnej, ale aj nákladnej leteckej dopravy, čo by mohlo mať prínos pre tunajších podnikateľov a firmy.

Prečítajte si tiež:

O rok priamo do USA

Audit by mal trvať niekoľko mesiacov. Približne do roka by teda mohla byť nová linka realitou. O novej destinácii sa dokonca rokuje aj pre košické letisko, súvisieť má s príchodom nového investora - automobilkou Volvo na východ Slovenska. Jednou z jej požiadaviek bolo totiž aj zriadenie priamej linky medzi Švédskom a Košicami.

Minister dopravy Andrej Doležal povedal, že rokujú s viacerými dopravcami, viac k tomu ale zatiaľ prezradiť nechcel.

„Ak sa spoja dve krajiny letecky, sú dostupnejšie. Je šanca, že si to všimnú aj turisti, ktorí túto časť Európy ešte neobjavili,“ dodal Badánik.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Doprava

Dôležité udalosti