Poľskému mäsu by sme sa mali zatiaľ vyhýbať. Nateraz nie je isté, či je bezpečné

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Už začiatkom týždňa sme informovali o potravinovom škandále v Poľsku. Firma tam predávala technické mastné kyseliny výrobcom krmív ako kŕmne tuky, polícia ich zatkla.

Pár si vypočul obvinenie z podvodu vo výške viac ako 35 miliónov eur. Tamojšia finančná polícia prehľadávala desiatky firiem na krmivá pre hydinu. Vzhľadom na otvorenosť trhu sa takéto mäso pokojne mohlo, prípadne stále môže, predávať aj na Slovensku.

Minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan (nom. OĽaNO) informoval, že aktuálne sa vyšetruje, o aký delikt išlo „Či dane alebo finančná správa, alebo používanie týchto olejov mohlo ohroziť zdravotnú produkciu hydinového mäsa,“ doplnil.

Štátna veterinárna a potravinová správa stále čaká na informácie z Poľska. „Čo tie olej obsahujú, či na Slovensko boli distribuované - či už krmivá, alebo mäso,“ vysvetlil riaditeľ Jozef Bíreš.

Prečítajte si tiež:

Poľské mäso radšej nejedzte

Minister Vlčan si už vyžiadal zoznam firiem, ktoré mohli byť používaním technického oleja dotknuté.

Naše úrady však ešte z poľskej strany nedostali informácie, z ktorých podnikov išla hydina na Slovensko. Štátna veterinárna a potravinová správa, ale ľudí upozorňuje, aby mäso pôvodom z Poľska nekupovali, kým sa podozrenie nevyšetrí.  „Pokiaľ majú aj nakúpené takéto mäso, nech ho nekonzumujú, nech počkajú, nech sa nevystavujú zbytočne riziku,“ upozorňuje Bíreš

Poľská strana zatiaľ situáciu zľahčuje. Zástupca tamojšieho ministerstva pôdohospodárstva povedal, že je pravdepodobné, že problém bude skôr v byrokracii.

„Tvrdenia toho, že tieto látky boli pridávané do krmív pre kurčatá v Poľsku, majú toľko pravdy, čo informácie o tom, že v Kaliningrade došlo k anexii Českom,“ povedal poľský pod štátny tajomník ministerstva pôdohospodárstva Krzysztof Ciecióra. 

Naša štátna veterinárna a potravinová správa od pondelka posilnila kontroly na poľských hraniciach. Robíme to ako prvá členská krajina Európskej únie.

Viac si pozrite v reportáži hore.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravie

Dôležité udalosti