Kauza Mýtnik: Pred sudcu sa postavil aj podnikateľ Jozef Brhel, proces pokračuje v utorok

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Banskej Bystrici sa v pondelok (10.10.) začal proces so šiestimi obžalovanými v kauze Mýtnik. Obžalovaní sú podnikateľ Jozef Brhel, jeho syn Jozefom Brhel mladší, bývalý štátny tajomník ministerstva financií Radko Kuruc, podnikateľ Martin Bahleda, bývalý šéf IT oddelenia finančnej správy Milan Grega a architekt Miroslav Slahučka.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) ich viní z ekonomickej a korupčnej trestnej činnosti. Ide o obstaranie IT systémov pre finančnú správu. Škodu vyčíslili na viac ako 45 miliónov eur.

Ešte pred začiatkom hlavného pojednávania Michal Mandzák, advokát Jozefa Brhela a Jozefa Brhela mladšieho, informoval, že minulý týždeň podal na Generálnu prokuratúru trestné oznámenie pre dôvodné podozrenie z legalizácie príjmov z trestnej činnosti.

„Ide o fiktívny reťazec, kde na začiatku bol Michal S., ktorý je podľa obvinenia v kauze Daniari hlavou zločineckej skupiny, ktorá pripravila štátny rozpočet o 19 miliónov eur na vratkách DPH, a na konci je výber hotovosti z bankomatu. Sú dôvodné podozrenia, že tieto skutočnosti súvisia s manipuláciou kauzy Mýtnik a s korupčnou trestnou činnosťou,“ reagoval Mandzák. Michal Suchoba je označovaný za kľúčového svedka v procese.

Mandzák tiež konštatoval, že budú navrhovať vypočuť aj predsedu vlády Eduarda Hegera (OĽaNO) a šéfa finančnej správy Jiřího Žežulku, pretože podľa neho taktiež existujú dôvodné podozrenia z korupčnej trestnej činnosti. Mandzák tvrdí, že obaja jeho klienti popierajú spáchanie skutkov. Uvádzajú, že sú nevinní a sú pripravení aktívne sa brániť.

Šesť osôb čelí obžalobe z piatich skutkov. Podľa ÚŠP ide v jednom prípade o porušovanie povinnosti pri správe cudzieho majetku, machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe. V ďalšom skutku ide o legalizáciu príjmu z trestnej činnosti a v zostávajúcich troch o zločin prijímania úplatku.

Prečítajte si tiež:

„Predmetom obžaloby je obstaranie majetku zo strany štátu v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní, pričom nakladanie so štátnymi prostriedkami malo byť súčasne neefektívne a nehospodárne. Na toto konanie mala nadväzovať legalizačná schéma, ktorej účelom malo byť nesprehľadnenie finančných tokov prostredníctvom zahraničných entít,“ tvrdí ÚŠP.

Obhajcovia Jozefa Brhela spochybnili prednes obžaloby aj jej obsah. Podľa nich je nedôvodná, nevedia preto, čoho sa mal Brhel dopustiť a preto sa nemôže efektívne brániť. V súvislosti s ňou adresovali pre prokurátora ÚŠP 16 otázok. Zdôraznili, že došlo k porušeniu práv ich klienta. 

Obžalobu som podal na šesť osôb pre päť skutkov. V jednom z nich bola na základe vyšetrovania ustálená škoda prevyšujúca sumu 45 miliónov eur. Najprísnejšia sadzba je 12 až 20 rokov,“ reagoval prokurátor ÚŠP Ondrej Repa. V súvislosti s námietkou zaujatosti, ktorú vzniesla obhajoba Jozefa Brhela voči nemu, konštatoval, že bola uplatnená mimo zákonný rámec, teda nedôvodne a oneskorene.

Senát prerušil pojednávanie v kauze Mýtnik, pokračovať bude v utorok (11.10.) ráno o 9.00.

Pozrite si aj archívnu reportáž z Televíznych novín:

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Kauza Mýtnik

Dôležité udalosti