Mikulec: Slovensko je pripravené zvládnuť prípadnú ďalšiu vlnu migrácie z Ukrajiny, máme plán

Mikulec: Slovensko je pripravené zvládnuť prípadnú ďalšiu vlnu migrácie z Ukrajiny, máme plán
Zdroj: TASR - Jakub Kotian

Ústredný krízový štáb schválili kontingenčný plán, ktorý sa tvoril niekoľko mesiacov. Po rokovaní to povedal minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) s tým, že plán stanovuje, akým spôsobom do budúcna budú vedieť efektívnejšie zvládať prípadný prílev odídencov z Ukrajiny.

Pri záchrane a starostlivosti o ľudí je v nutnom prípade pripravený pomôcť aj rezort školstva, uviedol to nový minister školstva Ján Horecký. „Chcem ubezpečiť riaditeľov škôl a všetkých zriaďovateľov, taktiež štatutárov školských zariadení, že podmienky, za ktorých by sme poskytli túto nevyhnutnú pomoc, sú veľmi dôsledne ošetrené,“ priblížil. Dodal, že na túto pomoc vyberú najvhodnejšie objekty.

Podľa generálnej riaditeľky sekcie krízového riadenia na Ministerstve vnútra Michaely Kaňovej je lepšie byť pripravený, ako byť prekvapený z ďalšej prípadnej vlny odídencov z Ukrajiny. „Vznikol plán, ktorý je na stole. Sme kvalitne pripravení, aby sme ešte lepšie zvládli prípadnú ďalšiu vlnu, ktorá by mohla nastať,“ povedala.

Prečítajte si tiež:

Vznikli aj ďalšie dve dohody - prvá je medzi neziskovými organizáciami, ktoré spolupracovali a reagovali na krízu a druhou je dohoda medzi štátom a neziskovými organizáciami. Finalizuje sa aj memorandum. Plán podľa ministra Mikulca zhmotňuje i skúsenosti z minulosti. Ako poznamenal, je potrebné počítať aj s tým, že v nasledujúcom období môže dôjsť k ďalšej vlne migrácie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Migrácia

Dôležité udalosti