Domáce

Na Slovensku vyrastá stratená generácia

Nešťastná študentka
Zdroj: Shutterstock.com

Čo bude s mladými absolventmi?

Takmer 400-tisíc Slovákov je stále bez práce. Tretina z nich sú mladí ľudia, ktorým nepomáhajú ani vysokoškolské diplomy. Kým sa politici predbiehajú, za ktorej vlády bola nezamestnanosť nižšia, na Slovensku vyrastá stratená generácia absolventov.


Zuzana je z Rimavskej Soboty a vyštudovala masmediálnu komunikáciu. Dnes má v rukách diplom, no prácu si nájsť nedokáže.

„Najprv chceli školu, tak som šla študovať, teraz chcú prax, ale ja mám len diplom," sťažuje sa mladá absolventka Zuzana.

Viac ako tretina všetkých nezamestnaných sú práve mladí ľudia. Vysokoškolský diplom už dávno nie je zárukou, že sa oň zamestnávatelia pobijú.

„Na východe práce niet, Bratislava je drahá. Odídem do zahraničia. Uvažujú tak mnohí," tvrdí Zuzana.

Vysoké školy produkujú viac ľudí, než si ich odbory žiadajú. Inde je dopyt veľký a ľudí naopak niet. Premiér s ministrom práce tvrdia, že majú recept. Bude stáť 150 miliónov eur z eurofondov. Mladí sa za ne majú doškoľovať a praxovať.

Opätovne chceme zamestnávateľom ponúknuť preplatenie minimálnej mzdy a odvodov na obdobie jedného roka. S tým, že zamestnávateľ sa zaviaže, že zachová 6 mesiacov toto pracovné miesto," vyhlásil Robert Fico.

Čo bude potom, nevedno.

„Hlavnou požiadavkou by tam malo byť, aby ten absolvent dostal prácu na dobu neurčitú, v súčasnosti dostávajú na dobu určitú, takže tá udržateľnosť tam nie je veľká." myslí si Michal Páleník z inštitútu zamestnanosti.

Rezort práce chce stlačiť nezamestnanosť o 2% nadol na úroveň eurozóny. Podľa analytika vyhliadky nie sú ružové a mladí sa pozerajú po iných možnostiach.

„Neviem, ako to bude vyzerať, keď všetci odídeme do zahraničia," uzatvára Zuzana.

Pôžička Cetelem: výsledok posúdenia do 10 minút. Klikajte tu.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti