Zo Slovenska stiahnu jednu z batérií systému Patriot, krajinu opúšťa aj časť vojakov NATO

Zo Slovenska stiahnu jednu z batérií systému Patriot, krajinu opúšťa aj časť vojakov NATO
Patrioty na Sliači. Zdroj: TV Markíza

Holandsko stiahne zo Slovenska jednu z batérií systému protivzdušnej obrany Patriot. Zníži aj počet svojich vojakov v mnohonárodnej bojovej skupine NATO v Slovenskej republike. Ministerstvo obrany hovorí o prirodzenom rozhodnutí vychádzajúcom z vyhodnotenia bezpečnostnej situácie na Slovensku a v regióne. Poukazuje tiež na množstvo iných opatrení, ktoré od začiatku invázie viedli k posilneniu obrany Slovenska. Informovala o tom hovorkyňa rezortu Martina Kovaľ Kakaščíková. 

„So spojencami sme dohodnutí, že tu budú dovtedy, kým to bude nevyhnutné. Urobili sme množstvo bezpečnostných opatrení, vďaka ktorým môžeme znížiť počet techniky a tiež spojeneckých vojakov. Ďakujem Holandsku, že tu boli ich vojaci v kľúčovom období,“ povedal minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO). 

Zmeny príspevkov do mnohonárodnej bojovej skupiny NATO sú podľa rezortu prirodzenou súčasťou vývoja situácie a stanovených úloh. Ako deklarovalo, odchod holandského systému neovplyvní obranyschopnosť Slovenska, v jeho úlohách budú okrem iných prostriedkov ďalej pokračovať aj dve nemecké batérie. Na letisku Kuchyňa pri Malackách je naďalej umiestnená tiež batéria systému Patriot amerických ozbrojených síl. 

Prečítajte si tiež:

Ak to situácia bude vyžadovať, môže byť holandský systém do SR opätovne okamžite nasadený, uviedlo ministerstvo. V prípade potreby sa opäť môže zvýšiť aj počet holandských vojakov. Postupný odchod holandskej techniky a personálu očakáva rezort od utorka 11. októbra.

Pozrite si aj reportáž o dvoch slovenských húfniciach Zuzana, ktoré už dorazili na Ukrajinu:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Armáda

Dôležité udalosti