Domáce

Toto Slovensko ešte nezažilo! Volkswagen chce znižovať platy

R0in.volkswagen.jpg
Zdroj: SITA

Modernizáciou chce totiž údajne skrátiť pracovný čas.

Slovensko dlhodobo trápi vysoká nezamestnanosť a ešte aj tí, ktorí robia, zarábajú podstatne menej než Rakúsku či Nemecku.

Napriek tomu nemecký Volkswagen údajne navrhuje zamestnancom bratislavského závodu pokles platov o štyri percentá. Dôvodom je, že sa vraj chystá modernizáciou výroby skrátiť pracovný čas, napísali Hospodárske noviny.

"Žiadame vás, aby ste zhodnotili ekonomickú situáciu v automobilovom sektore a jej vplyv na hospodárenie Volkswagenu v budúcnosti, keď sú ohrozené pracovné miesta", píše vedenie firmy v požiadavkách.

Oficiálne firma informáciu zatiaľ nepotvrdila ani neodmietla.

Kolektívne vyjednávanie prebieha. O výsledkoch budeme informovať po jeho skončení", povedal pre denník hovorca závodu Vladimír Machalík.

Volkswagenu sa darí, ale ...

Automobilový priemysel pritom reálne zažíva v Európe ťažké časy, pretože Európania kupujú čoraz menej áut.

Volkswagenu sa to zatiaľ netýkalo, pretože dokázal predávať v USA čí Číne.

Na strane druhej, za úspechom nemeckých firiem - nielen Volkswagenu - je podľa viacerých ekonómov aj prísna  platová politika. Mzdy sa tam nezvyšovali ani v časoch, keď v iných európskych krajinách áno.

Výsledkom je, že v Nemecku je síce aktuálne mimoriadne nízka nezamestnanosť, ale podľa kritikov sa aj tam prehlbujú rozdiely medzi bohatými a chudobnejšími.

Európa už dlhšie čelí vo výrobe napríklad tvrdej ázijskej konkurencii, kde sú ľudia ochotní pracovať za nižšie mzdy a v horších podmienkach.

Pre každého a na čokoľvek! Rýchle a dostupné pôžičky. Klikajte tu.


BRATISLAVA/ TVNOVINY.sk, mg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.