Vracanie migrantov z Česka na Slovensko nič nerieši, všetci majú namierené do Nemecka, tvrdí šéf polície

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Česi nám na hraniciach vracajú migrantov, na našej strane ich už ale nikto nečaká. Utečenci z tretích krajín sa tak potulujú po slovenskom pohraničí. Dnes (utorok 11. 10.) sme sa opäť kompetentných pýtali, či je toto v poriadku.

Biely autobus, ktorý sa ešte na českej strane tesne pred hranicou otáča. Videli sme ho v pondelok a následne potom aj utečencov, ktorí postávali už na našom brehu. Česi potvrdili, že v tom čase vykonávali readmisiu. Slováci si ale po nich neprišli. V utorok sme boli na moste zas.

Policajný autobus prišiel, migranti z neho ale zatiaľ nevychádzajú. Policajti stoja pred ním a čakajú. Podľa našich informácií Česi Slovákom oznámili readmisiu na trinástu hodinu. Českí policajti počkali ešte štvrť hodinu, no ani za tento čas sa na našej strane nikto neukázal a tak migrantov priviezli do polovice mosta, tu ich vyložili a odišli.

Prečítajte si tiež:

Readmisia podľa Hamrana neprebieha správne

Podľa hovorcu českého prezídia robí česká polícia všetko v súlade s readmisnou dohodou. To, že sa slovenskí kolegovia na miesto readmisie nedostavia, pre nich nie je dôvodom, aby ju nezrealizovali.

Podľa policajného prezidenta Štefana Hamrana ale readmisia s Českom neprebieha tak, ako by mala. „Česká republika nám to oznámi napríklad o 3.15 hod poobede, že nám idú odovzdávať o 17-tej určitý počet nelegálnych migrantov. Oni to posielajú na úrad cudzineckej polície, my to posielame do Banskej Bystrice, kým to prejde administratívne, my nemáme čas ani len sa vyjadriť k tomu a tá readmisia je založená na dobrovoľnosti, to nie je nútené odovzdanie migrantov. Okrem toho platí aj takzvaná návratová smernica,“ uviedol Hamran.

Dodáva, že tento problém sa musí riešiť na vonkajších hraniciach únie: „Len presúvame a pinpongujeme medzi krajinami, čo nič nerieši, pretože všetci majú namierené do Nemecka.“

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Migrácia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.