Budete onedlho rodiť? Toto vám preplatí poisťovňa

Ilustračná snímka.
Zdroj: koláž TVNOVINY.sk/ TASR

Ako je nastavená výška úhrady v troch slovenských poisťovniach?

Ste tehotná alebo plánujete bábätko? V predchádzajúcom článku sme zisťovali, ako je to v súkromných, ale najmä štátnych pôrodniciach na Slovensku a koľko za samotný pôrod zaplatíte- Za pohodlie pri pôrode zaplatíte. Prečítajte si koľko Niečo z toho samozrejme hradí aj vaša poisťovňa. Pýtali sme sa preto, čo je hradené a čo už platíte z vlastného vrecka.


POISŤOVŇA UNION

„Zdravotná poisťovňa uhrádza za pôrod vždy rovnakú sumu, tzv. hospitalizačný paušál, bez ohľadu na to, či ide o spontánny pôrod alebo pôrod sekciou (cisársky rez). Výška úhrady je nastavená tak, že zohľadňuje priemernú nákladovosť všetkých hospitalizácií na oddelení gynekológie a pôrodníctva.

„Za novorodenca poisťovňa uhrádza hospitalizačný paušál tiež. Výška úhrady pôrodu v Union ZP vrátane starostlivosti o zdravého novorodenca je zväčša vyše 1.000€. V prípade zložitejších prípadov poisťovňa uhrádza pripočítateľné položky (krv, materiál,...), alebo hradí prípad individuálne," povedala pre tvnoviny.sk hovorkyňa poisťovne Union Judita Smatanová.

POISŤOVŇA DÔVERA

A ako je to v poisťovni Dôvera? „Mamičkám v pôrodnici preplácame hospitalizáciu na gynekologicko-pôrodníckom a novorodeneckom oddelení. To znamená, celý pobyt aj starostlivosť pred pôrodom, počas neho a aj potom. Pobyt trvá do 5 dní a úhrada zahŕňa potrebnú zdravotnú starostlivosť lekárov a sestier, potrebné lieky, stravu a ubytovanie."

„Každý pôrod môže byť iný, preto hradíme aj bežný pôrod, cisársky pôrod a následne aj potrebnú starostlivosť o novorodenca. Rovnako, pri pôrode môžu lekári poskytnúť celé spektrum zákrokov, hradíme všetky. Jediné, čo si dopláca mamička, je prípadný nadštandard - napríklad nadštandardná izba alebo epidurálna analgézia," povedala PR špecialistka poisťovne Dôvera Monika Šimunová.

VŠEOBECNÁ ZDRAVOTNÁ POISŤOVŇA

„VšZP hradí pôrody cenou za ukončenú hospitalizáciu na gynekologicko - pôrodníckom oddelení, ktorá pokrýva všetky náklady na hospitalizáciu, s výnimkou SVLZ vyšetrení (laboratórne, zobrazovacie a pod.), ktoré sú hradené osobitne, nad cenu za ukončenú hospitalizáciu."

„Za pôrod platíme nemocnici približne od 500 do 700 € v závislosti od typu nemocnice. Ak je potrebná operácia (cisársky rez), nemocnica dostane k ukončenej hospitalizácii príplatok 100 € za operáciu. To, ako dlho pacientka zostáva v nemocnici určuje ošetrujúci lekár," vyjadrila sa Dana Gašparíková zo Všeobecnej zdravotnej poisťovne.

„Cena za ukončenú hospitalizáciu nepokrýva náklady na poskytnuté nadštandardné služby (epidurálna analgézia, nadštandardná izba a pod.), ktoré zdravotnícke zariadenie účtuje poistenke podľa platného cenníka nadštandardných služieb."

„Okrem pôrodu VšZP hradí aj cenu za ukončenú hospitalizáciu novorodenca na novorodeneckom oddelení, ku ktorej sa, obdobne ako u matky, pripočítavajú indikované a realizované SVLZ vyšetrenia," dodala Gašparíková z Referátu komunikácie VšZP.

Sexy bielizeň za prijateľnú cenu presne pre vás. Kúpte tu

SLOVENSKO/Andrea Leitmannova

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.