Strelec zo Zámockej je mŕtvy. Podľa Lipšica pravdepodobne vraždil z nenávisti voči LGBTI+

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Strelec zo Zámockej ulice, ktorý zastrelil dvoch ľudí, je mŕtvy, potvrdila to polícia potom ako vo štvrtok (13.10.) ráno ukončila pátranie. 

„Môžeme upokojiť verejnosť, že ďalší útok strelca zo Zámockej ulice v Bratislave jej nehrozí. Dnes ráno polícia strelca vypátrala. Mŕtveho,“ uviedol hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka s tým, že aktuálne prebiehajú procesné úkony a bližšie informácie poskytnú hneď, ako to bude možné.

Na miesto, kde páchateľa našli prišiel aj špeciálny prokurátor Daniel Lipšic, ktorý bližšie informácie poskytnúť nechcel a to z dôvodu, že polícia vykonávala obhliadku miesta činu. Podľa neho však všetko nasvedčuje tomu, že išlo o samovraždu.

​​Po strelcovi pátrali celú noc

Tragický incident sa odohral okolo 19.00 h v blízkosti podniku Tepláreň, ktorý je známy tým, že sa v ňom stretáva LGBTI komunita. Strelec po útoku z miesta činu utiekol, rozbehla sa pátracia akcia. Muža hľadal aj policajný vrtuľník. 

Podľa svedkov padlo na mieste približne desať výstrelov. Obeťami sú dvaja muži do 30 rokov.

Pri útoku bola zranená aj ďalšia zákazníčka Teplárne, ktorú previezli do nemocnice. Podľa našich informácií je mimo ohrozenia života.

Prečítajte si tiež:

​Motívy útoku

Strelcom bol 18-ročný študent bratislavského gymnázia Juraj K. Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic okrem iného uviedol aj to, že poznajú už aj pôvod zbrane aj strelcovu trasu po Bratislave. Keďže je ale vyšetrovanie len na začiatku, nechcel byť konkrétnejší. „Zatiaľ je pravdepodobným motívom tohto činu nenávisť k osobám inej rasy, inej sexuálnej orientácie. Obávam sa toho, aby podobné činy nepokračovali, pretože slová majú svoju váhu,“ priblížil Lipšic. 

K útoku sa totiž prihlásil účet na sociálnej sieti, ktorý krátko predtým zverejnil extrémistický manifest. V ňom vyjadroval nenávisť voči LGBTI ľudom a Židom. Twitter mu ho vymazal.

Majiteľ účtu neskôr uviedol, že sa chystá spáchať samovraždu, následne sa odmlčal.

„K tomu, aby sme ako Policajný zbor mohli zverejniť jeho motív, je nutné absolvovať nevyhnutné úkony. O všetkom Vás budeme informovať, myslíme na aktívnu komunikáciu, avšak všetci musíme byť trpezliví a dať vyšetrovateľovi čas a priestor,“ informuje polícia na sociálnej sieti.

„A či už pôjde o nenávistný motív alebo nie, chceme ubezpečiť verejnosť, že Policajný zbor zachováva nulovú toleranciu k akejkoľvek forme násilia, šikany či nenávisti,“ dodáva polícia.

Prečítajte si tiež:

Na obete údajne vyčkával

Obeťami dvojnásobnej vraždy sú dvaja muži, Matúš a Juraj. Obaja mali do 30 rokov. Matúš mal byť zároveň zamestnancom podniku Tepláreň. Pri útoku bola zranená aj ďalšia zákazníčka, ktorú previezli do nemocnice. Podľa našich informácií je mimo ohrozenia života. 

Páchateľ údajne stál dlhší čas pred kaviarňou, v ktorej sa stretáva LGBTI komunita. Pravdepodobne tak čakal na obete. Podľa Daniela Lipšica nič nenasvedčuje tomu, že osoby, ktoré mladík zastrelil, poznal.

Prečítajte si tiež:

V škole bol tichý

Juraj K. študoval na Gymnáziu pre mimoriadne nadané deti v bratislavskej mestskej časti Nové Mesto. Tá po vyčíňaní svojho študenta zdôraznila, že nie je stotožnená s akoukoľvek zbytočnou smrťou a odsudzuje akékoľvek formy a prejavy násilia a nenávisti. V stanovisku potvrdila, že páchateľ tragickej streľby v Bratislave bol jej žiak. Podľa školy neprejavoval na vyučovaní radikálne či nenávistné názory.

„Počas pôsobenia daného žiaka po prestupe na našu školu sme nezaznamenali žiadne negatívne prejavy z jeho strany, žiadne snahy o komunikáciu v tomto kontexte, žiadne ovplyvňovanie ostatných žiakov a svoje radikálne a nenávistné názory neprejavoval ani na vyučovacích hodinách,“ píše škola v stanovisku.

Podľa vyjadrenia gymnázia pôsobil páchateľ ako tichý, ústretový a nekonfliktný typ. „Bol to jeho vnútorný individuálny svet, ktorý viedol na sociálnych sieťach, o ktorom sme sa dozvedeli až po čine,“ dodali predstavitelia školy.  

Prečítajte si tiež:

Reportér TV Markíza Adel Ghannam, ktorý bol aj včera (12.10.) na mieste tragédie, zisťoval podrobnosti o streľbe aj možnom motíve páchateľa:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Streľba na Zámockej

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.