Domáce

Zistili sme za vás: Vývar z kostí sa do školských jedální nevráti

Vývar z kostí - ilustračná snímka
Zdroj: Shutterstock.com

A dôvod je podľa rezortu školstva úplne prozaický.

Vývar z hovädzích či bravčových kostí je stále populárny, no deti v školských jedálňach si na ňom pochutnávať nemôžu. A pritom ešte nedávno hovädzí vývar nesmel chýbať na nedeľnom či svadobnom stole.

Vedeli ste o tom, že jeden menší tanier slepačej polievky má vraj rovnaký povzbudivý účinok ako šálka kávy? A to nie je všetko. Vývar či už z hydiny, hovädzích alebo bravčových kostí a mäsa pomáha aj pri nachladnutí.

Pôžička Cetelem: výsledok posúdenia do 10 minút. Klikajte tu.

A tak sme sa začali zaujímať, prečo sa práve vývar z bravčových a hovädzích kostí vytratil z receptov školských jedální. „Všade v gastronómii, aj vo varení je to vlastne základ pre všetky jedlá, " hovorí kuchár zo stupavskej ZŠ Milan Lachkovič.

Zdroj: Shutterstock.com

Polievka z vyvarených hovädzích kostí zmizla z receptúr ešte v 90. rokoch, kedy sa Európou prehnala choroba šialených kráv. Viac sa do receptúr nevrátila. „Ale musím povedať, že školskému stravovaniu ani nechýba, pretože v školskom stravovaní sa používajú tak kvalitné suroviny, že naozaj stačia minimálne množstvá dochucovadiel a vývary z kostí sa nemusia používať," vysvetlila štátna radkyňa rezortu školstva Silvia Tokarová.

Mäso z polievky sa musí zužitkovať

Či je vhodnejšie dochucovadlo alebo vývar, to už necháme na odborníkov. Ďalším dôvodom je zvyšujúca sa detská obezita. „Vývary z kostí vlastne vylučujú nasýtené tuky do polievok. Pre deti vekovej kategórie, ktoré stravujeme, nie sú z hľadiska prevencie obezity žiadúce," vysvetlila.

Jednou z možností je uvariť polievku z bravčového či hovädzieho mäsa bez kostí, no potom ho musia aj zužitkovať. Školská jedáleň si nemôže dovoliť plytvať. „Vyvariť a vyhodiť si nedovolíte ani doma," upozornil Lachovič.

Zatiaľ ostala ešte slepačia polievka, ktorá sa bežne varí aj v školských kuchyniach alebo v reštauráciách. Podľa Tokárovej vývary zo sliepok a vývary z hovädzích kostí nie sú porovnateľné zo zdravotného hľadiska. Preto sa vraj ani tak skoro do školského jedálnička nevrátia.

BRATISLAVA/Soňa Juricová

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti