Mladý radikál zabíjal z presvedčenia. Ak by prežil, chcel vraždiť znova (+ profil Juraja K.)

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Slovenskom otriasla bezprecedentná dvojnásobná vražda. Len 19-ročný študent bratislavského gymnázia surovo zastrelil dvoch mladých mužov, ktorí patrili k LGBTI komunite. Páchateľ si útok plánoval niekoľko mesiacov. Dopredu avizoval, že ak prežije, bude vraždiť znova.  

Juraj K. sa radikalizoval niekoľko rokov. Trávil veľa času na internete, kde podľa svojich slov, zverejnených v jeho manifeste, veľa debatoval o náboženstve, ktorým vo všeobecnosti pohŕdal. Neskôr sa priznáva, že začal nenávidieť Islam. Inšpiroval sa viacerými známymi radikálmi, vrátane Andersa Breivika.

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic vyhlásil, že motívom streľby na Zámockej mohla byť nenávisť.

Spúšťačom bolo besnenie masového vraha

Fascinoval ho napríklad útok na mešitu na Novom Zélande v roku 2019, pri ktorom zahynuli desiatky ľudí. Obete neľutoval, skôr ich hanlivo pomenoval.

Obdivne sa vyjadroval aj k strelcovi Paytonovi Gendronovi, ktorý v máji tohto roka zastrelil desať Afroameričanov v americkom Buffale. Považoval ho za svoj idol. Od tohto momentu sa začal pripravovať na krvavý útok.

Celý čas veril, že takto zasadí úder tzv. celosvetovej židovskej nadvláde. Mal totiž pocit, že nás všetkých „ovládajú“ a „niečo plánujú“.

Ako vidieť, páchateľ podliehal rôznym konšpiračným teóriám o Židoch, ktoré prepletal neonacistickými teóriami o nadradenosti bielej rasy.

Prečítajte si tiež:

​Veril v nadradenosť bielej rasy, zabil dvoch bielych mužov

Jeho najvyšším cieľom bolo naplniť výrok známeho amerického neonacistu Davida Lanea: „Musíme zabezpečiť existenciu našich ľudí a budúcnosť bielych detí.“

Ide o známy výrok aj na Slovensku, keďže ho skryto použil predseda ĽSNS Marian Kotleba. Zašifroval ho totiž do šekov v hodnote 1488.

Číslo 14 odkazuje na spomínaný výrok, číslo 88 zas odkazuje na písmeno H ôsme v abecede. Skratka HH predstavuje skrátený tvar nacistického pozdravu „Heil Hitler!“

Zradikalizovaný mladík sa vo svojom 65-stranovom manifeste prioritne nevenoval LGBTI komunite. Len vo všeobecnosti sa pohoršoval nad skazenosťou Západu.  Napriek tomu si vybral pre svoje besnenie bar, kde sa stretávali homosexuáli. Paradoxom je, že o život pripravil dvoch bielych mužov.

Prečítajte si tiež:

​Otec bol fanúšikom Harabina, on velebil Trumpa

Z politického pohľadu bol fanúšikom Donalda Trumpa a alt-right, teda krajne pravicového hnutia, pre ktorých je biela rasa nadradená.

Jeho otec v parlamentných voľbách v roku 2020 kandidoval za politickú stranu Vlasť. Kandidátku tejto strany viedol Štefan Harabin. Ide o stranu, ktorej členovia holdujú konšpiračným teóriám, pričom prezentujú aj radikálne názory.

Aj facebookový profil Jurajovho otca je plný kritiky a nenávisti či už voči súčasnej vláde, alebo prezidentke Zuzane Čaputovej. 

Juraj K. navštevoval jedno z bratislavských osemročných gymnázií. Prišiel tam však pred piatimi rokmi z inej školy, kde mal byť šikanovaný. Podľa našich informácií patril medzi šikovných študentov, no bol tichší a nemal žiadnych kamarátov.

Podľa psychologičky však IQ nehrá žiadnu rolu. Dôležité je emočné prežívanie.

„On s tým svojim intelektom mohol dobre narábať. Zároveň tam mohla absentovať tá druhá zložka, čo z nás robí úspešných ľudí, ktorí sa vedia začleniť do kolektívu a do sociálneho poľa. To je práve to medziľudské jednanie, konanie. Nechať sa ovplyvniť dobrým vzorom,“ vysvetlila pre TV Markíza Judita Malík psychologička z Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie.

Prečítajte si tiež:

​Chcel opäť vraždiť

Svoj ohavný čin určite neľutoval. Napísal totiž, že ak prežije, tak chce vraždiť znova. Mal vytypované ďalšie ciele, tie však z taktických dôvodov nezverejnil.

Obeťami tohto bezprecedentného útoku sa stali dvaja muži, Matúš a Juraj. Obaja mali do 30 rokov. Matúš mal byť zároveň zamestnancom podniku Tepláreň. Pri útoku bola zranená aj čašníčka jedného z podnikov z ulice, ktorú previezli do nemocnice. Podľa našich informácií je mimo ohrozenia života. 

Zradikalizovaného mladíka našli policajti mŕtveho. To, že spácha samovraždu, napísal aj na sociálnej sieti.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Streľba na Zámockej

Dôležité udalosti