Hoax týždňa: Proruské kanály vyzývajú na mier. Zuzana Čaputová pred nimi varuje

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

V relácii Hoax týždňa sa venujeme debate o tom, čo je to terorizmus, ale aj výzvam na mier na Ukrajine.

Moderátor Martin Prôčka sa na hoaxy bližšie pozrel s hosťami Michaelou Ružičkovou z portálu Infosecurity, odborníkom na hybridné hrozby Viktorom Breinerom a analytičkou Globsecu Dominikou Hajdu.

Za hoax týždňa považujú fotografiu ukrajinského veliteľa, ktorá ho má usvedčovať, že sympatizuje s nacistami. Nejde o detail na samotného veliteľa, ale ako upozorňujú proruské kanály, náramok na jeho ruke. Práve symboly na ňom majú dokazovať, že ukrajinská armáda sympatizuje s nacizmom.

Ako upozorňuje Dominika Hajdu, fotografia bola zámerne rozmazaná tak, aby jeden zo symbolov pripomínal svastiku. Na ostrej fotografii je vidieť, že v skutočnosti ide o náramok Vikingov so znameniami, ktoré symbolizujú bránenie rodnej krajiny, rodiny a viery.

​Proruské kanály okrem toho začali intenzívne vyzývať na mier na Ukrajine. Pred touto stratégiou varuje odborník na hybridné hrozby aj prezidentka. Viktor Breiner totiž za týmito krokmi vidí boj, tentoraz ale nie je vedený na pevnine ani oblohe, ale v hlavách ľudí.

Hostia diskutujú aj o inej virálnej fotografii britského reportéra BBC.

Prečítajte si tiež:

Pozrite si aj predchádzajúcu časť relácie Hoax týždňa:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Hoax týždňa

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.