Slovenskí politici dlhodobo urážajú homosexuálov. Mimovládne organizácie ich vyzvali, aby sa ospravedlnili

Pochod Dúhový Pride Bratislava.
Pochod Dúhový Pride Bratislava. Zdroj: TASR/Štefan Puškáš

Po tragickej udalosti, pri ktorej zahynuli dvaja ľudia, začala široká verejnosť ukazovať prstom na slovenských politikov. Tí vraždu na Zámockej ulici odsúdili. Ich výroky v spoločnosti však rezonujú do dnes a poukazujú na ne aj mimovládne organizácie.

Sociálnymi sieťami sa šíri presvedčenie, že nenávisť k LGBTI+ menšine má na svedomí správanie sa politikov v parlamente, ktorí často bez hanby homosexuálov osočujú a burcujú tak verejnosť k nenávisti.

Iniciatíva Mladí proti fašizmu na sociálnej siete napísala, že k takémuto činu nemalo nikdy dôjsť. „Na dennej báze vidíme (nielen) v online priestore množstvo nenávisti, urážok, lží aj vyhrážok. Často dokonca priamo od politikov, predstaviteľov štátu, ktorého základným dokumentom je ústava, v ktorej sa našťastie ešte stále hlásime k liberálnej demokracii. Včerajší útok voči LGBT+ komunite je tým najhorším vyústením atmosféry, ktorú tu vybraní ľudia cielene vytvárajú," napísali s tým, že oči by sme nemali zatvárať ani pred statusmi alebo komentármi, ktoré tomuto napomáhajú.

Dnes dvojnásobnú vraždu politici odsúdili. Pozreli sme sa však na homofóbne výroky, ktoré za posledné roky odzneli naprieč celým politickým spektrom. 

Igor Matovič (OĽaNO) bol v roku 2014 proti tomu, aby páry rovnakého pohlavia vychovávali deti. „Oveľa lepšie bude dieťaťu, ak bude v detskom domove, ako sa má pozerať na prerobenú mamu a otca. Bude úplne mešuge,“ povedal líder OĽaNO.

Marián Kotleba, dnes už ex-poslanec Národnej rady, v roku 2015 plánoval znovuzavedenie cenzúry a obmedzenie ľudských práv LGBTI+ osôb. „Zavedieme pravidlá na kontrolu obsahu médií, nedovolíme, aby boli deti oblbované zvrátenosťami,“ vyhlásil Kotleba.

V tom istom roku sa šéf hnutia Sme rodina Boris Kollár snažil ochrániť tradičnú rodinu. „Rodina je otec, mama a deti. Maximálne mama, mama, mama, mama, mama, mama, mama a moje deti! Dvaja teploši a dieťa? Zvrátené!“ povedal súčasný predseda parlamentu. 

Prečítajte si tiež:

V roku 2016, vtedajší europoslanec, Richard Sulík (SaS) takto obhajoval svoje liberálne postoje pred konzervatívcami. „Keby tu žili len homosexuáli, zanikneme v priebehu jednej generácie,“ vysvetlil Sulík.

O rok na to (2017) sa Boris Kollár vyjadril aj k pochodu Dúhový PRIDE. „Oni patria do ústavu a nie na ulicu! Vždy to boli úchyláci a nemali tú diagnózu nikdy vylúčiť,“ nechal sa počuť šéf Sme rodina.

Svoje si v roku 2018 k menšine LGBTI+ povedal aj bývalý minister spravodlivosti za HZDS a sudca Najvyššieho súdu, Štefan Harabin. „Nie je možné, aby na základných školách naše deti učili dvaja homosexuáli, čo je v rozpore s Ústavou,“ rozhorčil sa Harabin, ktorý v tom roku kandidoval na prezidenta SR.

Prečítajte si tiež:

V pléne parlamentu v roku 2019 odzneli aj slová Milana Mazureka, ktorý bol v tom čase poslancom za stranu ĽSNS a odsúdený za extrémistické trestné činy na peňažný trest. „Podľa mňa totižto neexistujú žiadne transrodové osoby, sú nejakí blázni, ktorí si zo dňa na deň povedia, že ja už nie som žena, ja som muž, ja už nie som muž, ja som žena,“ povedal v rozprave o správe ombudsmanky dnes už nezaradený poslanec Národnej rady.

V roku 2019 sme mohli na adresu LGBTI+ komunity počuť aj vyjadrenie poslankyne OĽaNO Anny Záborskej (Kresťanská únia). „Musíme sa postaviť nepriateľom, ktorí ohrozujú samotnú podstatu toho, čo znamená byť človekom. Zastavíme adopcie detí homosexuálnymi pármi a prijatie registrovaných partnerstiev,“ odznelo v obecných rozhlasoch pár dní pred voľbami.

No a vlani svoj názor vyjadril aj líder strany SMER-SD Robert Fico. „Ja si neželám, aby tu chodili ľudia, ktorí budú tvrdiť, že sú ženy a budú mať medzi nohami 20 centimetrového pinďúra,“ vyhlásil.

Prečítajte si tiež:

Volanie po rešpekte

Iniciatíva Za slušné Slovensko verejne vyhlásila, že na tom, čo a akým spôsobom sa vo verejnom priestore hovorí, naozaj záleží. „Politici, toto je moment, kedy by ste sa mali ospravedlniť za všetky toxické vyjadrenia voči LGBTI+ komunite, vyjadriť svoju podporu, plnohodnotnú akceptáciu a namiesto budovania vášho politického kapitálu na nenávisti a polarizácii spoločnosti, začnite konečne budovať inkluzívnu spoločnosť. Spoločnosť, v ktorej sa každý cíti akceptovane a bezpečne bez ohľadu na to, že nezapadá do väčšiny,“ odkázali politikom. 

A odkaz poslali aj politikom, ktorí sa k tejto téme pre zmenu nevyjadrujú vôbec. „Žiaľ, teraz vidíme, kam môže viesť ľahostajnosť k vyvolávaniu nenávisti. Neberte na ľahkú váhu opovrhovanie menšinami, vymedzovanie sa voči komunitám, zhadzovanie žien, či mizogýnne poznámky politikov voči najvyšším predstaviteľom nášho štátu,“ dodala iniciatíva. 

Mimovládna organizácia Dúhový PRIDE Bratislava politikov zasa vyzvala, aby jednoznačne a bezpodmienečne odsúdili násilie voči LGBTI+ komunite. Vládu žiadajú, aby prijala konkrétne kroky. ktoré by do budúcna zabránili takýmto činom. „To, že si vybral práve LGBTI ľudí je výsledkom dlhoročnej a systematickej kampane voči nim zo strany štátnych predstaviteľov, cirkvi a extrémistických skupín,“ napísali na sociálnej sieti a pozvali ľudí na pochod, kde môžu odsúdiť nenávisť voči LGBTI+ komunite.

Pozrite si aj reportáž z Televíznych novín o tragickom incidente na Zámockej ulici:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Streľba na Zámockej

Dôležité udalosti