Mnohí Slováci sa v lekárňach obracajú na opätku. Nevedia nájsť svoj liek (+ register chýbajúcich liečiv)

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: Profimedia.sk

S dodávkami liekov sú stále problémy. Výpadky sú nepredvídateľné, ľudia musia siahať po rôznych alternatívach. Riešenie je v nedohľadne, keďže ide o globálny problém.  

Pre výpadok tento liek nemáme. Toto počúvajú mnohí ľudia v lekárňach už niekoľko týždňov až mesiacov. A pritom nechýbajú žiadne špeciálne liečivá, ale predtým bežne dostupné lieky.

„Náš malý syn dostal afty a doktorka nám poradila dezinfekčný sprej. V lekárni mi však povedali, že pre výpadok ho momentálne nemajú a ani nevedia, kedy ho dostanú. Ponúkli mi alternatívu v podobe vody na kloktanie. A teraz skúste vysvetliť dvojročnému dieťaťu, ako sa kloktá, a že to nemá prehltnúť, ale vypľuť,“ opísala nám svoju skúsenosť Ivana.  

Už niekoľko mesiacov sa k svojej masti nevie dostať ani Filip.

„Týždeň čo týždeň sa chodím do lekárne pýtať na špeciálnu masť na ruky, ktorú používam roky. V lekárni sa stále odvolávajú na výpadok, v inej mi zasa povedali, že ju už prestali vyrábať. Alternatíva sa mi hľadá veľmi ťažko,“ posťažoval si náš čitateľ.

Prečítajte si tiež:

​Dnes chýba jeden liek, zajtra to môže byť zasa iný

Problém s výpadkami priznávajú aj lekárne. Situácia je podľa nich veľmi turbulentná, čo v praxi znamená, že keď dnes chýba jeden liek, zajtra to môže byť zas iný.

„Aktuálne evidujeme napríklad nedostatok pastiliek na cmúľanie či detské ibuprofenové sirupy,“ uviedol PR manažér siete lekární Dr.Max Peter Sedláček s tým, že sa snažia zabezpečiť pacientom vhodnú alternatívu.

TU si môžete pozrieť aktuálne informácie o prerušeniach, zrušeniach a obnoveniach dodávok konkrétnych liekov.

Dôvodov je viacero

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) už začiatkom augusta upozornil, že nejde len o slovenské špecifikum. Výpadok totiž môže byť na celoeurópskej až celosvetovej úrovni.

„Prerušenie dodávok liekov je komplexný problém, ktorý nemá jednoduché riešenie. Aj keď lieky nie sú bežný tovar a vzťahujú sa na ne určité zákonné obmedzenia a povinnosti pre výrobcov, distribútorov či držiteľov registrácie, ovplyvňujú ich zároveň aj trhové mechanizmy,“ skonštatoval vo svojom stanovisku ústav.

Medzi príčiny dlhodobej či krátkodobej nedostupnosti liekov patria podľa neho napríklad reexport, výrobné dôvody, ako nedostatočné kapacity či nedostatok personálu alebo logistické dôvody, napríklad omeškanie vstupných surovín vrátane účinných látok.

Prečítajte si tiež:

​Problémy spôsobil COVID, ale aj vojna na Ukrajine

Ovplyvňuje to aj neúčelné hromadenie liekov pacientmi či nárazovo zvýšený dopyt po niektorých typoch liekov, napríklad pri rozšírení respiračných ochorení.

Príčinou môžu podľa ŠÚKL byť i mimoriadne situácie, ako napríklad pandémia ochorenia COVID-19 alebo vojenský konflikt na Ukrajine.

„Spôsobili vyšší dopyt po určitých liekoch a zároveň priniesli obmedzenia pri distribúcii liekov, ako aj výpadky personálu pre práceneschopnosť,“ ozrejmil ŠÚKL.

Čechom chýba aj jeden dôležitý liek

Pre porovnanie, rovnaký problém riešia aj v Česku. U našich západných susedov sú totiž nedostupné očné mastičky Ophthalmo-Septonex, masť Framykoin, ale aj dôležitý liek Actilyse. Ten rozpúšťa krvné zrazeniny a používa sa pri pacientoch s infarktom alebo mozgovou príhodou.

„Bohužiaľ, nedá sa špecifikovať, aké liečivá teraz najviac chýbajú. Výpadky sa dotýkajú všetkých skupín liečivých prípravkov a informácie o dostupnosti sa menia zo dňa na deň,“ povedala pre portál TN.cz hovorkyňa českého ŠÚKL Klára Brunclíková.

S výpadkami treba rátať aj naďalej. Riešenie je totiž v nedohľadne, keďže ide o globálny problém, a do procesu vstupuje mnoho nepredvídateľných faktorov.

Pozrite si reportáž zo začiatku septembra o tom, ako na trhu chýbajú základné lieky pre deti. Nakrúcala Veronika Tesáková. 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.