Domáce

Necelá stovka ľudí vlastní pol planéty. Problém či nie?

Peklo
Zdroj: Shutterstock.com

Od vypuknutia krízy sa rozdiely prehlbujú.

Prehlbovanie rozdielov medzi bohatými a chudobnejšími bolo od vypuknutia globálnej krízy v roku 2008 v centre širšej pozornosti už viackrát. Najnovšie na fenomén upozornila mimovládna organizácia Oxfam.

Len necelá stovka ľudí podľa jej zástupcov vlastní toľko, čo 3,5 miliardy najchudobnejších.

Ľavičiari vidia východisko vo väčšom prerozdeľovaní a regulovaní, pravičiari naopak v uvoľňovaní. Nechýbajú dokonca ani názory, že rast rozdielov nie je problém, pretože v predošlých desaťročiach rástla životná úroveň celého ľudstva.

O tom, že by ťažkosti mohol spôsobovať rýchly rast svetovej populácie, vyčerpávanie prírodných zdrojov a stagnácia vo výrobe energií a potravín, aktuálne veľmi nepočuť.

Vyššie dane pre bohatých

Prehlbovaniu majetkových rozdielov by podľa združenia Oxfam mali brániť vyššie dane pre bohatých či silnejšie zásahy štátu.

Na Svetovom ekonomickom fóre v švajčiarskom Davose chcú takéto výzvy predniesť napriek tomu, že len pred zhruba dvadsaťročím skolabovali socialistické štáty, kde sa prerozdeľovala podstatná časť majetku a že rozdiely sa dramaticky zväčšili aj v oficiálne stále ešte komunistickej Číne.

Viac voľnosti "Ľudia budú bohatší vtedy, keď vyprodukujú viac statkov. Dane a regulácie sú náklad, ktorý robí túto produkciu nákladnejšou, prípadne ju úplne zastavuje," tvrdí zase Martin Vlachynský z pravicového bratislavského inštitútu INESS.

Poukázal na ekonomické výsledky Južnej Kórey, Singapuru či Estónska.

Veľa ľudí neprekáža Vlachynský nepripúšťa, že by prekážkou k zlepšovaniu situácie mohlo byť pribúdanie ľudí a úbytok ropy či zemného plynu, od ktorých je životná úroveň do veľkej miery závislá.

"Napriek tomu, že sa míňajú, je ich stále viac. V roku 1970 boli známe zásoby ropy 580 miliárd barelov, dnes sú 1300 miliárd barelov. O generáciu neskôr už možno ropa bude rovnako zastaraná a s minimom využitia, ako dnes uhlie (ktoré kedysi poháňalo svet). Aby sa zastavil ekonomický rast ľudstva, musel by sa "minúť" vedecký pokrok. A na to nevidím dôvod," reagoval na otázky TVNOVINY.sk.

Zdroj: INESS.sk


BRATISLAVA/ TVNOVINY.sk, mg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti