V Bratislave sa zišli tisícky ľudí, ktorí odsúdili nenávisť voči LGBTI+. Vystúpila Čaputová, Vallo aj Fero Joke

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

V Bratislave sa zišli tisícky ľudí na podporu LGBTI+ komunity. Podujatie zorganizoval podnik Tepláreň, pred ktorým boli v stredu 12. októbra zavraždení Matúš a Juraj. Vrah ich zabil z nenávisti voči menšinám.

Na pódiu na Námestí SNP vystúpili okrem osobností verejného života aj majiteľ podniku Roman Samotný. Politikom, ktorí urážajú LGBTI+ komunitu, odkázal, že majú na rukách krv. Hoci ho viacerí účastníci prosili, aby Tepláreň nechal otvorenú, nevie to zaručiť.

Zhromaždeným sa prihovorila aj prezidentka Zuzana Čaputová. Obetiam a ich príbuzným sa ospravedlnila. 

„V týchto dňoch prežívame veľa smútku. Myslím na všetky obete a mladých ľudí, ktorých sme v posledných týždňoch stratili,“ vyhlásila Čaputová.

„Nenávisť sa stala súčasťou našich životov. Udrela priamo do našich sŕdc. Zasiahla dôležité hodnoty. Je nevyhnutné, aby sme mali v hlavách jasné slová, aby sme nemlčali. Prepáčte. Mrzí ma, že naša spoločnosť nedokázala ochrániť vašich blízkych. Prepáčte, že niektorí z vás sa nemôžete cítiť bezpečne. Patríte sem. Ste pre našu spoločnosť hodnotní,“ dodala prezidentka.

Vyzvala ľudí, aby sa spojili. „Sme sila, ktorá dokáže prekonať nenávisť,“ vyhlásila.

Prečítajte si tiež:

Komik Fero Joke politikom odkázal, aby išli príkladom. „Kvôli nenávisti umreli dvaja mladí ľudia, ktorí mali sny, ašpirácie, rodiny a všetko im to zobral, lebo nenávidel. Teraz musíme hľadať riešenia do budúcnosti. Politici v parlamente by mali byť pre ľudí príkladom. Mali by ľudí spájať, nie ich rozdeľovať,“ vyhlásil Fero Joke.

Primátor Bratislavy vo svojom príhovore pripomenul aj nedávne výroky politikov, ktoré podľa neho polarizujú spoločnosť a urážajú niektoré skupiny obyvateľov. „Naša spoločnosť ani naše komunity už viac nesmú byť vašim terčom. Hovoríte o novinárskych prostitútkach, liberálnych fašistoch, chcete dávať dole novinárov, nadávate na bratislavskú kaviareň,“ vyhlásil Vallo.

Na zhromaždenie prišiel aj premiér Eduard Heger. Spomienkové zhromaždenia sa konali aj v iných mestách: v Žiline, Lučenci, Martine, Piešťanoch, Trenčíne, Prahe, Varšave, Haagu či Buenos Aires.

Situáciu na podujatí sme sledovali minútu po minúte. 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Streľba na Zámockej

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.