Na obnovu domu môžete získať až 19-tisíc eur. O príspevok už môžete požiadať

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

O príspevok na obnovu starších rodinných domov možno požiadať od soboty. Urobiť sa tak bude dať prostredníctvom webovej stránky www.obnovdom.sk. Informovalo o tom Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR.

Prvé pilotné výzvy sú určené pre štandardnú skupinu žiadateľov a pre znevýhodnené, socioekonomické skupiny. Hodnota oboch výziev je podľa MŽP 30 miliónov eur.

Štandardná skupina žiadateľov môže získať príspevok 14.000 eur pri 30- až 60-percentnej úspore energií. „Ak žiadateľ dosiahne úsporu energií nad 60 percent, môže získať príspevok z plánu obnovy vo výške až 19.000 eur," priblížilo.

Znevýhodnené rodiny v rámci socioekonomickej skupiny môžu dostať dotáciu až do výšky 95 percent celkových oprávnených výdavkov, čo môže byť maximálne 18.000 eur.

Prečítajte si tiež:

​Počas víkendu je tiež otvorených desať regionálnych kancelárií Slovenskej agentúry životného prostredia, ktoré poskytnú odborné poradenstvo a informácie o výzve.

Nachádzajú sa v Bratislave, Košiciach, Prešove, Žiline, Nitre, Banskej Bystrici, Trnave, Trenčíne, Liptovskom Mikuláši a Lučenci. Sobotu a nedeľu (16. 10.) budú podľa MŽP otvorené od 9.00 do 17.00 h.

„Neskôr budú kancelárie otvorené v pracovné dni od 9.00 do 17.00 h a v sobotu od 10.00 do 14.00 h. V prípade zvýšeného záujmu sa budú otváracie časy meniť podľa potreby," uviedlo ministerstvo.

Prečítajte si tiež:

​Podporovanými opatreniami sú zlepšovanie tepelno-technických vlastností, inštalácia zdroja energie, zelená strecha, akumulačná nádrž na dažďovú vodu, tieniaca technika, ale aj odstránenie azbestu.

Rezort doplnil, že súčasťou oprávnených nákladov je aj projektová dokumentácia. „Záujemcovia môžu podporu využiť na varianty opatrení podľa ich finančných možností," poukázal.

Podmienkou na rekonštrukciu je podľa MŽP úspora aspoň 30 percent energií. Potrebný je k tomu energetický certifikát, ktorý bude vyhotovený pred a po rekonštrukcii. Zelená obnova rodinných domov sa má financovať z Plánu obnovy a odolnosti SR. Do ich komplexnej obnovy pôjde z miliardového balíka 528 miliónov eur.

Pozrite si archívnu reportáž o príspevku na obnovu domu:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme životné prostredie

Dôležité udalosti