Bratislavu opäť zaplnili demonštranti. Niektorí sa chceli dostať až k parlamentu, zasiahla polícia

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Ulice Bratislavy sa v nedeľu opäť zaplnili demonštrantmi. Odštartoval antifašistický pochod mestom s názvom Zostávame v uliciach. 

„V stredu 12. októbra mladý pravicový extrémista a radikálny nacionalista chladnokrvne zabil dvoch ľudí v bratislavskom queer podniku Tepláreň. Vraha ráno našli mŕtveho. Čo však nie je mŕtve, je ohavná ideológia, ktorou bol útok motivovaný,“ uvádzajú organizátori.

Prečítajte si tiež:

​Účastníci pochodu sa stretli o 16.00 h na námestí SNP. K demonštrantom prehovorili blízke osoby Juraja a Matúša, historik Ivan Kamenec a bývalá zamestnankyňa Teplárne.

Okrem toho zazneli aj ďalšie príhovory queer, feministických a antifašistických iniciatív.

„Politický vývoj vo svete aj u nás doma, hoci si to nevieme alebo nechceme veľmi uvedomiť, signalizuje rast vplyvu primitívneho populizmu, radikálneho nacionalizmu, dnes tak často spomínaného antiliberalizmu, xenofóbie a otvoreného rasizmu,“ povedal vo svojom prejave historik Kamenec.

​Krátko po 17.00 h sa ľudia vydali k parlamentu. Chcú ukázať, že pre fašistickú agresiu a nenávisť nie je v Bratislave miesto.

Cestou sa dav pristavil pri Teplárni. Mnohí zapálili sviečku a kričali mená obetí. 

Pred budovou parlamentu sa situácia mierne zdramatizovala, niektorí z davu sa chceli dostať až k bráne parlamentu, zabránil im v tom policajný kordón. Jedného z účastníkov protestu s dymovnicou v ruke spacifikovali policajti. Polícia však protest hodnotí ako pokojný.

Zdroj: Regina Kubovičová

​„Napriek nástrahám života v patriarchálnej, kapitalistickej spoločnosti a napriek tomu, že dennodenne čelíme rodovo podmienenému násiliu, veríme v silu LGBTIQA* komunity, ktorá nikdy neprestane bojovať za svoje práva. Spájame sa preto v tento deň, aby sme vyjadrili solidaritu s kvír ľuďmi,“ píšu organizátori antifašistického pochodu.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Streľba na Zámockej

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.