Spracovať pocity po tragédiách, aké zasiahli Slovákov, je náročné a bez odborníkov často aj nemožné

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Za pár dní otriasli Slovenskom dve nesmierne smutné udalosti. Blízkych či svedkov zasiahnu na celý život. Pre traumu čas totiž neexistuje. Spracovať pocity po takýchto tragédiách je náročné a bez pomoci odborníkov často aj nemožné.   

„Tá rana je tak obrovská. To je tak zraňujúce, tam sme hocikto mohli sedieť z nás. Tá bolesť je obrovská,“ povedal Roman Samotný, majiteľ Teplárne.

„Bohužiaľ, zostane mi to do konca života, ten pohľad na to, ako auto v sto kilometrovej rýchlosti zrazí dav ľudí. Zakopol som o odtrhnutú končatinu,“ spomína Tomáš, svedok nehody na Zochovej.

Prečítajte si tiež:

​Takýto zážitok, nálož smútku či beznádeje, spúšťa stresovú reakciu.

„Tá niekedy trvá hodiny, niekedy dni, závisí to od okolností, od toho, či má človek aj doma nejakú podporu. Niekedy stačí dobré rodinné zázemie, niekedy priateľ,“ povedala psychiatrička Eva Pálová.

Zdenka Kubišová, klinická psychologička a psychoterapeutka, radí sa zasiahnutých pýtať, či niečo nepotrebujú. Dbať však treba v takýchto prípadoch na opatrnosť, aby sme neboli príliš vnucujúci a rešpektovali osobné hranice.

„Väčšinou takéto traumatické udalosti zasiahnu človeka veľmi intenzívne na všetkých úrovniach. Biologicky, psychicky,“ tvrdí Kubišová.

„Týmto ľuďom netreba povedať a však počkaj, s tým sa nejak vyrovnáš a časom to tak nejak vymizne, zvykneš si. Klasická posttraumatická porucha bez liečby väčšinou nevymizne,“ podotýka Pálová.

Mnohým, ktorých tragédia zasiahla, sa môže po čase zdať, že ju vo svojom vnútri už spracovali. Odborníčky tvrdia, že sa môže následok traumy objaviť aj po týždňoch či mesiacoch v úplne inej podobe.

„Môžu sa prejavovať náhle panické stavy, strachy a úzkosti, preto je dôležité, aby táto reakcia bola dokončená. Keď nám je do plaču, tak je dobré plakať, uvoľniť tú emóciu, keď cítime hnev, je dobré ten hnev prejaviť, nebáť sa toho,“ hovorí Zdenka Kubišová.

Odborníčky tvrdia, že je v takýchto momentoch kľúčové vyhľadať pomoc. Viac sa dozviete v reportáži z Televíznych novín, nájdete ju vo videu vyššie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Streľba na Zámockej

Dôležité udalosti