Maroš Žilinka: Nezdieľal som hoax ruskej propagandy, také tvrdenia si vyprosím

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka odmieta tvrdenia, že pomáha proruskej propagande v súvislosti s cintorínom v Ladomirovej. Uviedol to na v pondelok (17.10.) na tlačovej konferencii.

Podľa ruských médií boli hroby ruských vojakov na tomto mieste zrovnané so zemou. Išlo o hoax. Status, ktorý šíril aj veľvyslanec Ruskej federácie na Slovensku, zdieľal aj Žilinka.

Tvrdenia, že pomáha propagande, si vyprosuje. „Dovoľte, aby som celkom jasne zaujal stanovisko k týmto vyjadreniam. Považujem ich za čisto politické a neobjektívne,“ hovorí.

Šéf generálnej prokuratúry vyhlásil, že nič a nikoho nezdieľal. Napísal vlastnú informáciu s vlastným obsahom.

„V mojom statuse nie je jediná zmienka o veľvyslancovi, veľvyslanectve Ruskej federácie alebo Ruskej federácie ako takej. Nepísal som ani o bagri, ktorý sa tam mal pohybovať. Povedal som len toľko, že objektívnym vyšetrovaním sa má zistiť, či nedošlo k hanobeniu miesta posledného odpočinku,“ uviedol Žilinka.

Bráni sa

Generálny prokurátor sa vyjadril aj k prezidentke Zuzane Čaputovej. Tá priznala, že zvažuje jeho disciplinárne stíhanie pre šírenie hoaxu. Uviedol, že čelí atakom a zaťahovaná je do toho aj ona.

Odmietol aj tvrdenia premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO). Pred časom vyhlásil, že sa zamýšľa nad jeho nestrannosťou, ak koná pod vplyvom ruského veľvyslanectva. „Mal by sa zamýšľať nad inými vecami a nie nad tým, či som nezávislý a nestranný,“ povedal.

Podľa slov Žilinku je jeho názor na vojnový konflikt na Ukrajiny od počiatku „úplne jasný, jednoznačný, konzistentný a nemenný“.

„Ihneď som na facebookovom profile odsúdil akt agresie. Deklaroval som ľudskú podporu aj pripravenosť všetkých ubytovacích kapacít pre humanitárne potreby,“ povedal k obdobiu začiatku vojny.

Prečítajte si tiež:

Na záver o dvojnásobnej vražde

Maroš Žilinka sa na záver tlačovej konferencie vyjadril aj k dvojnásobnej vražde dvoch ľudí z LGBT+ komunity na Zámockej ulici v Bratislave

„Každému normálnemu a súdnemu človeku musia vyhŕknuť slzy. Odsudzujem akúkoľvek nenávisť voči komukoľvek,“ povedal.

Vyjadril sa aj k slovám prezidentky. Mala výhrady k tomu, že napísal iba všeobecný status.

„Je nespokojná s tým, ako Žilinka reagoval na dvojnásobnú vraždu. Ja celkom dobre nerozumiem. Nie je tu doba, aby sa generálny prokurátor mal vyjadrovať tak, ako chce akýkoľvek politik,“ dodal.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.