Úprava homosexuálnych vzťahov má rekordnú podporu v parlamente. Aktivisti zákon SaS považujú za nedostatočný

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

SaS prináša návrh, ktorý umožňuje partnerom po sebe dediť, nahliadnuť do zdravotnej dokumentácie či čerpať PN-ku. Iniciatíva Inakosť však hovorí, že zákon je pre nich neakceptovateľný. Poslanci priznávajú, že zákon nie je dokonalý a chcú diskutovať o pozmeňujúcich návrhoch. Tie by mohli viesť k registrovaným partnerstvám.

Strana SaS predkladá parlamentu návrh zákona, ktorý by zaviedol inštitút partnerského spolužitia. Ľudia žijúci v jednej domácnosti by bez ohľadu na sexuálnu orientáciu mohli formálne uzavrieť druh spolužitia, ktoré by upravilo časť ich vzájomného vzťahu a získali by niektoré práva.

Nešlo by o registrované partnerstvo, aké je bežné v zahraničí. V tomto prípade by mali páry umožnené napríklad čerpať PN, ak je jeden z páru chorý, dediť po sebe alebo nahliadnuť si do zdravotnej dokumentácie.

SaS návrh pripravila už v lete, no po dvojnásobnej vražde pred podnikom Tepláreň sa diskusia zrýchlila a k návrhu sa prikláňajú viaceré politické strany.

Za sú koaliční aj opoziční poslanci

Okrem poslancov SaS sa k návrhu jednoznačne prihlásil poslanec OĽaNO Kristián Čekovský. „Ja osobne som ochotný tento návrh podporiť a urobiť tak chce viacero kolegov z občiansko-demokratickej platformy OĽaNO. Podľa nás nie je tento návrh dostačujúci, ale to neznamená, že sa nedá upraviť pozmeňovacím návrhom,“ povedal poslanec.

Okrem Čekovského do občiansko-demokratickej platformy patria aj poslanci Róbert Halák, Monika Kozelová, Anna Mierna, Anna Remiášová, Jaromír Šíbl, Tomáš Šudík, Jarmila Vaňová a Vladimír Zajačik. 

Dodal, že poslankyňa Katarína Hatráková predkladá návrh zákona, ktorý by upravil vzťah partnerov k dieťaťu, ktoré spolu vychovávajú. Zákon by sa týkal aj párov rovnakého pohlavia.

Proti návrhu SaS nie je ani poslanec OĽaNO György Gyimesi. „Najprv si musím návrh naštudovať, ale v zásade nemám problém s tým, aby mohli páry rovnakého pohlavia dediť, nazerať do zdravotnej dokumentácie, čerpať PNku, s týmto problém nemám,“ povedal poslanec, hoci nedávno predkladal návrh, ktorý by zakazoval vešať dúhové zástavy na štátne budovy.

Návrh má podporu aj poslanca Jozefa Pročka (OĽaNO): „Podporím to. Tak ako podporujem pomoc tehotným ženám, ako podporím uznesenie o kresťanoch. Podporím všetky veci, ktoré pomôžu dobrému životu ľuďom,“ reagoval poslanec.

Aby sa návrh dostal do druhého čítania, zahlasujú aj poslanci Hlasu. Potvrdil to predseda Peter Pellegrini. Následne, v druhom čítaní chcú o detailoch diskutovať.

Prečítajte si tiež:

Zákon nie je dokonalý

Návrh zákona v súčasnej podobe predstaviteľom LGBT+ komunity nevyhovuje. Šéf iniciatívy Inakosť Martin Macko v relácii Braňo Závodský naživo povedal, že zákon je pre nich neakceptovateľný.

Registrované partnerstvá sú v mnohých štátoch považované za rovnocenné s manželstvom a vychádzajú z nich rovnaké práva a povinnosti ako pre manželov. V prípade partnerského spolužitia by to však nebolo tak. Macko hovorí, že spolužitie by sa uzatvorilo len pred notárom formou zmluvy.

„Nevieme, či to bude v nejakom registri, ako k tomu budú pristupovať štátne orgány, či budú od ľudí sústavne vyžadovať nejaké potvrdenia,“ vysvetľuje Macko.

Nepáči sa mu ani to, že spolužitie upravuje len práva a nie povinnosti. Partneri, ktorí už vychovávajú dieťa, by tak nemali upravené povinnosti voči dieťaťu. Ak by napríklad biologický rodič dieťaťa zomrel, návrh nerieši, či by mal partner automaticky vyživovacie povinnosti voči dieťaťu.

„Druhá osoba nemá žiaden právny vzťah k dieťaťu, hoci má vplyv na jeho výchovu,“ vysvetľuje Macko.

Poslanec Čekovský v relácii priznal, že zákon treba upraviť. V druhom čítaní môžu poslanci navrhnúť pozmeňovacie návrhy. Macko uviedol, že ho už oslovila SaS a o pozmeňovákoch budú diskutovať.

Prečítajte si tiež:

Registrované partnerstvá nie

Hoci viacerí poslanci vyjadrili podporu zákonu, výrazu registrované partnerstvá sa chcú vyhnúť. Proti je napríklad Hlas a váhavý je aj Boris Kollár. Nevylučuje podporu registrovaným partnerstvám, ale obáva sa, že by z nich vyplynula povinnosť zaviesť v krajine aj adopcie detí homosexuálnymi pármi alebo sobáše.

Ide o bežný argument konzervatívcov. Hovoria, že ak sa schvália registrované partnerstvá, časom budeme musieť rozšíriť rozsah práv LGBTI+ ľudí. Povinnosť to však nie je. Európske štáty zvyčajne k právam LGBTI+ osôb pristupujú rozdielne a Európska únia nevynucuje od národných štátov, aby prijímali konkrétnu legislatívu v tejto oblasti.

Minister životného prostredia a podpredseda hnutia OĽaNO Ján Budaj si myslí, že parlament by mal ísť ďalej ako navrhuje SaS a podporuje registrované partnerstvá. V koalícii teda na tejto téme zhoda nie je. Minister Budaj je však presvedčený, že návrh SaS podporuje aj Igor Matovič.

Prečítajte si tiež:

Matovičov problematický status

Minister financií sa k návrhu nevyjadril, ale ešte v nedeľu večer zverejnil status, v ktorom uviedol, že je „hetero“ a nehanbí sa za to. „Som tiež presvedčený, že deťom by sme mali v rodine a škole od mala vštepovať úctu k ideálom … aby mali vo svojom živote nastavený kompas. Prepáčte,“ napísal Matovič.

Status odsúdili niektorí poslanci vrátane Čekovského z OĽaNO. „Takéto statusy by boli možno vtipné, keby neboli smutné a podľa môjho názoru sú dôkazom nepochopenia situácie toho, čo sa stalo. V horšom prípade prispievajú k rozdeľovaniu spoločnosti a sú nevhodné. Takéto vyjadrenia majú politické dôsledky,“ povedal Čekovský.

Status kritizovala aj poslankyňa z klubu SaS Vladimíra Marcinková. Dodala, že sa za Matovičove slová hanbí.

Naopak, poslanec Gyimesi nepovažuje Matovičov status za problematický. „Vnímam to tak, že čokoľvek, čo napíše Igor Matovič na Facebook, tak je predmetom veľkého hejtu a ak nenapíše nič, tak je predmetom hejtu za to, že mlčí. Už sme si na to všetci zvykli. Igor Matovič nenapísal v tom statuse nič zlé. Vyzval, aby sme deti viedli k tolerancii, takže nemyslím si, že to stojí za reč. Reagoval celkom jasne na výzvu moderátora Ilieva. Inak vám poviem pravdu, mne to tiež napadlo, že poviem v priamom prenose, že som hetero, ale dnes už aj hetero človek má problém, že je hetero, lebo je už odsudzovaný za to a pranierovaný, tak som si radšej zahryzol do jazyka,“ dodal Gyimesi.

Parlament by mal o návrhu SaS o inštitúte partnerského spolužitia rokovať na októbrovej schôdzi.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.