Politológ: Matovič je prototyp radikálneho populistu. Rétorikou sa približuje ku krajnej pravici

Líder OĽaNO Igor Matovič
Líder OĽaNO Igor Matovič Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Viac ako 90 percent ľudí mu nedôveruje. Reč je o Igorovi Matovičovi, ktorý sa od parlamentných volieb, kde dosiahol svoj politický vrchol, za dva roky prepadol v dôveryhodnosti na samé dno. Politológ hovorí, že jeho rétorika sa začína podobať tej, ktorú používa krajná pravica.

Najnovší prieskum dôveryhodnosti od agentúry Focus pre TV Markíza potvrdil pri lídrovi OĽaNO nelichotivý trend. Stále menej ľudí mu totiž dôveruje, tentoraz len osem percent opýtaných.

„Aj tieto prieskumy potvrdzujú to, že ten nárast v roku 2020 bol veľmi náhly a nebol založený na nejakom pevnom presvedčení,“ povedal na úvod politológ Radoslav Štefančík.

Voliči teda od Igora Matoviča stále odchádzajú a noví neprichádzajú. A tí, čo ho stále podporujú, sú jeho skalní podporovatelia.  

„Prevažujúcu dôveru má Igor Matovič v podstate len v prostredí voličov OĽANO, kde sa pohybuje na úrovni cez 80 percent. V žiadnom inom elektoráte už nemá nadpolovičnú dôveru,“ vysvetlil sociológ a šéf agentúry Focus Martin Slosiarik.

Prečítajte si tiež:

​Matovič delí ľudí len na dve skupiny

Líder Obyčajných ľudí v poslednom období navyše pritvrdzuje svoju rétoriku. Kým pred pár dňami útočil na novinárov, naposledy zverejnil kontroverzný status.

V ňom oznamuje, že je „hetero“, čím zrejme naráža na verejnú výzvu, aby sa známe osobnosti priznali k svojej sexuálnej orientácii. A tá je dôsledkom brutálnej vraždy dvoch ľudí z LGBTI+ komunity.

„Ak sa pozrieme na postoj k slovenskej verejnosti k LGBTI komunite (napr. výsledky Eurobarometra), tak v tomto zmysle sa ani tak neprihovára extrémistickým stranám, ako skôr prevažujúcemu verejnému názoru slovenskej verejnosti. Napr. v miere sociálnej akceptovateľnosti párov rovnakého pohlavia patríme v EÚ na úplný koniec,“ podotkol Slosiarik. 

Politológ však podotýka, že jeho slovník je podobný stranám, ktoré v politologickom delení patria na okraj. 

„Igor Matovič je prototyp typického radikálneho populistu, ktorého rétorika sa podobá rétorike súčasnej krajnej pravice,“ myslí si Štefančík.

Zároveň dodal, že Matovič vo svojom videní sveta delí ľudí len do dvoch skupín. Tí, ktorí s ním súhlasia a tí, ktorí s ním nesúhlasia.

„A svojich oponentov aj napriek tomu, že to môžu myslieť dobre, považuje za svojich osobných nepriateľov,“ podčiarkol  politológ.

Prečítajte si tiež:

​Matoviča nemá kto odvolať

Otázkou je, prečo v celom tomto kontexte, nie je v hnutí sila, ktorá by žiadala jeho odchod.

„Igor Matovič by mohol skončiť, ale len v prípade, že by bol predsedom štandardnej, pevne zakorenenej politickej strany. Členská základňa by ho totiž už dávno donútila k odchodu,“ ozrejmil Štefančík.

„Ale vzhľadom na to, že Matovič je majiteľom politickej s.r.o. s názvom OĽaNO, neexistuje dostatočný tlak na to, ktorý by ho donútil opustiť politický ring,“ uzavrel politológ.

Pozrite si reportáž o návrhu SaS ohľadom úpravy homosexuálnych vzťahov. Nakrúcala Gabriela Kajtárová. 

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti