Iné rastú, no slovenské vysoké školy sa v svetovom rebríčku prepadajú. Dôvodov je niekoľko

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Slovenské vysoké školy sa prepadajú. V medzinárodnom rebríčku sa v prvej tisícke neumiestnila ani jedna naša univerzita. Učitelia ani študenti sa nečudujú, že je to tak.

Porovnávali takmer 1800 univerzít vo viac ako sto krajinách. Analyzovali viac ako 121 miliónov citácií. Medzi najlepšími sú už klasicky Oxford, Harvard či Cambridge. Na vysokých priečkach vidno americké, japonské či nemecké vysoké školy. Rapídne poskočili africké univerzity. Do prvej tisícky sa však nezmestila žiadna naša univerzita. Aj keď okolité krajiny v nej majú aspoň dve.

Naše univerzity svoj výkon za posledné roky nezvýšili. Preto ich novoprichádzajúce školy predbehli. Akademici hodnotili výskum, výučbu či počet študentov zo zahraničia.

„Máme podpriemerný počet zahraničných študentov a o učiteľoch ani nehovoriac, tam sme úplne mimo. My sa bavíme v jednotkách percent zahraničných vyučujúcich. A tie najlepšie školy majú okolo 40 percent,“ povedala Renáta Hall, odborníčka na vysoké školstvo.

Študuje radšej v zahraničí

Simona už štvrtý rok študuje na univerzite v Glasgowe. Táto škola sa umiestnila na 82. mieste.

„Univerzita má dostatok peňazí na viaceré veci. Napríklad lepšie štipendiá, majú tiež lepšie platených profesorov. Takže je to lepšia kvalita. Na spravenie skúšky tu máš iba jeden pokus. Nie je to niečo, že máš tri pokusy, nemusíš spraviť prvý ani druhý, tu to tak nefunguje,“ priblížila študentka Simona Bednáriková.

Pochvaľuje si aj študijné podmienky. „Najväčšie pozitívum pre mňa je, že knižnica je otvorená od šiestej rána do druhej v noci. Cez deň tam je veľa študentov, ale na večer tam už nikto nie je, takže sa môžem ísť učiť do knižnice,“ priblížila.

Prečítajte si tiež:

Nádej na vyšvihnutie našich univerzít vidia odborníci v pláne obnovy. Sú v ňom peniaze na zahraničných pedagógov či študentské štipendiá. Výsledky však budú viditeľné najskôr o päť rokov.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Školstvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.