Domáce

Mladí Slováci ako stratená generácia? Črtá sa pre nich niečo, čo možno nečakajú

Ľudia
Zdroj: shuterstock.com

A to už onedlho.

"... keby dnešní politici posledných desať rokov čelili prírastkom mladých ľudí na trhu práce ako svojho času napríklad Mečiar (tzv. husákovými deťmi čo vstupovali na trh práce), tak by tu bola nezamestnanosť 25 percent," vyhlásil nedávno pre topky.sk ekonóm Marián Vitkovič.

Hoci situácia aktuálne až taká vážna ako v Grécku či Španielsku nie je (nezamestnanosť klesla pod 14 percent), na zamestnanie márne čaká asi tretina mladých ľudí a pôsobia ako stratená generácia.

Pomôcť by jej mohol práve Vitkovičom spomínaný prepad pôrodnosti (práve ten, ktorý vo vzdialenejšej budúcnosti spôsobí naopak vážne problémy v dôchodkovom systéme či zdravotníctve).

Viac penzistovDo penzijného veku sa už totiž dostávajú ročníky, ktoré sú početnejšie, než tie, ktoré
vychádzajú zo škôl, upozorňuje Vladimír Baláž z Prognostického ústavu Slovenskej akadémie vied.

Keby odchádzali všetci do penzie vo veku 62 rokov a začali pracovať v 19-tich, podľa údajov Štatistického úradu z roku 2012 by odchádzajúci v najbližšom období mali prevýšiť prichádzajúcich o viac než 50-tisíc.

Teoreticky by sa tak mohli uvoľniť mnohé pracovné pozície.

Zdroj: TVNOVINY.sk

Bude lepšie ako na západe?Nový priestor pre mladých naznačujú aj čísla Sociálnej poisťovne. Podľa nich stúpol v decembri minulého roka počet starobných dôchodcov na rekordnú úroveň.

V odhadovaní, či bude mať Slovensko napríklad o desaťročie menšie problémy s nezamestnanosťou, než napríklad Veľká Británia, kde pôrody skôr pribúdali, bol Baláž opatrný. "Možno, nevieme," zhrnul pre TVNOVINY.sk.

Pre každého a na čokoľvek! Rýchle a dostupné pôžičky. Klikajte tu.

Zdroj: shuterstock.comBRATISLAVA/ TVNOVINY.sk, Miro Grman

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti