Keď sa pre pandémiu zavreli školy, Juraj K. prestal chodiť k školskému psychológovi, hovorí riaditeľka gymnázia

Škola pre mimoriadne nadané deti a Gymnázium v Bratislave.
Škola pre mimoriadne nadané deti a Gymnázium v Bratislave. Zdroj: TVNOVINY.sk

Riaditeľka školy, ktorú navštevoval strelec zo Zámockej, poskytla bližšie stanovisko k tomu, či si pedagógovia všimli, že sa chlapec radikalizoval.

Juraj prestúpil na Školu pre mimoriadne nadané deti a gymnázium v Bratislave po tom, čo bol na predchádzajúcom gymnáziu šikanovaný.

Prečítajte si tiež:

Psychológovia sa chlapcovi venovali dva roky

Po prestupe s chlapcom pracovali dvaja psychológovia - jeden školský a jeden externý.  Riaditeľka Jolana Laznibatová píše, že Juraj prišiel na jej školu ako ťažko šikanovaný žiak.

„Intenzívne sa mu dva roky venovali až do doby, keď vypukla pandémia a zavreli sa brány škôl. Psychický stav žiaka sa počas obdobia, keď bol pod psychologickým dohľadom (pred pandémiou, keď navštevoval školu prezenčne) stabilizoval,“ uvádza riaditeľka.

Podľa nej sa Juraj bez problémov začlenil do kolektívu a vyučovacieho procesu. Dodáva, že nezaznamenali žiaden podnet na jeho správanie alebo prejavy neznášanlivosti. Keď však vypukla pandémia, zatvorili sa brány škôl a Juraj tak nemohol pokračovať v konzultáciách so školským psychológom.

„Vedenie školy odporučilo rodičom žiaka, aby pokračoval v pravidelnom stretávaní sa s externým psychológom. O tom, či k tomu došlo, či rodičia zabezpečili synovi kontinuálnu psychologickú pomoc, vedenie školy nemá vedomosť,“ dodáva riaditeľka Laznibatová.

Podľa jej slov zabezpečujú žiakom systematickú psychologickú pomoc. „V rámci vyučovacieho času či času mimoškolských aktivít nedokáže nahradiť vplyv rodiny, priateľov či sociálnych sietí na jednotlivca, ktorý je markantný. Obzvlášť v období, keď žiaci nenavštevujú školu prezenčne,“ uvádza Laznibatová v stanovisku.

Dodala, že po vražde dostali študenti bezodkladnú psychologickú pomoc od Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie.

K celej udalosti sa vyjadril aj otec strelca Juraj Krajčík. Poskytol rozhovor Marianovi Kotlebovi v jeho relácii v Rádiu Kompas. Krajčík povedal, že jeho syn nevykazoval prejavy agresie ani nenávisti. Bol vraj vždy veľmi úctivý a nekonfliktný. 

Potvrdil, že chlapec bol na predchádzajúcej škole šikanovaný. Priblížil, že toto obdobie mladík znášal psychicky veľmi ťažko. Po prestupe na druhú školu sa však vraj podľa otca „dal dokopy“ a poďakoval za to aj vedeniu školy. Odvtedy podľa Krajčíka nemali so synom problémy. Dodal, že bol aj u psychiatra, no nikdy mu nepotvrdili psychiatrickú diagnózu.

Prečítajte si tiež:

V školskom projekte odsúdil terorizmus

Škola sa vyjadrila aj ku koláži, ktorú vytvoril Juraj ako súčasť školského projektu. V ňom sa študent venoval téme terorizmus vo svete. Riaditeľka priblížila, že študent terorizmus v projekte odsúdil a nič nenasvedčovalo tomu, že by sa žiak radikalizoval.

Vedenie školy tiež dodalo, že vyjadrujú nesúhlas a odpor voči akémukoľvek násiliu v akejkoľvek podobe a forme a špeciálne voči LGBTI+ komunite.

„Vedenie školy zabezpečí pravidelnú spoluprácu s inštitúciami, ktoré napomáhajú kvalitnému záberu pri prevencii prejavov neznášanlivosti, nenávisti, agresivity, neofašizmu, resp. akýchkoľvek rasových, národnostných, náboženských alebo biologických skupín, minorít. A naďalej zabezpečí plnohodnotné a bezpečné prostredie pre všetkých ľudí, vrátane ľudí z LGBTI+ komunity. Riaditeľka školy zvoláva mimoriadne zasadnutie Rady školy na riešenie vzniknutej situácie a prípravu preventívnych opatrení na zamedzenie vzniku podobných situácií v širšom kontexte,“ uzavrela riaditeľka.

Pozrite si reportáž o tom, že streľbu na Zámockej vyšetrujú ako teroristický čin:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Streľba na Zámockej

Dôležité udalosti