Domáce

V tajných službách má pestrú minulosť, teraz však sedí za mrežami

Dušan Kemény
Dušan Kemény Zdroj: TV Markíza,

Obvinili ho z ekonomickej trestnej činnosti a nedovoleného ozbrojovania.

Bývalý príslušník ŠtB a vysokopostavený "siskár" je za mrežami. Podľa informácií televízie Markíza polícia stíha pre ekonomickú trestnú činnosť muža, ktorý má v tajných službách pestrú minulosť, no nikdy z ničoho obvinený nebol. Ide o človeka, ktorý bol podľa dokumentov v ŠtB riadiacim dôstojníkom arcibiskupa Sokola. V Lexovej SIS viedol tento muž neslávne známe oddelenie "52".

Dušan Kemény. Jeho meno vyplávalo na povrch počas kauzy arcibiskupa Sokola. Práve Kemény bol podľa dokumentov Ústavu pamäti národa jedným z dôstojníkov agenta Špiritua, neskôr Svätopluka. Pod týmto menom sa podľa dokumentov slovenských, či českých skrýva práve Ján Sokol. Ten to vždy odmietal.

„Chcem opätovne a s čistým svedomím vyhlásiť, že som nikdy žiadnym spôsobom so Štátnou bezpečnosťou nespolupracoval," tvrdí Sokol. Dušan Kemény mal byť jedným z ľudí, s ktorými sa Sokol stretával v konšpiračnom byte. Arcibiskup ale v minulosti tvrdil, že ho do zoznamov zapísali naschvál.

Po revolúcií Keményho z tajnej služby prepustili, aby sa v druhej polovici 90-tych rokov vo veľkom štýle vrátil. V Lexovej SIS sa postavil do čela oddelenia 52. Pod krycím menom Dušan Pastucha viedol vraj útvar, ktorý mal hľadať, vymýšľať a hádzať špinu na vtedajšiu protimečiarovskú opozíciu. Za svoju činnosť v tajných službách nikdy stíhaný nebol. Obvinili ho až teraz.

Tohto muža minulý týždeň zadržali policajti a obvinili ho z ekonomickej trestnej činnosti. Okrem ekonomiky ho obvinili aj z ďalších skutkov. Obvinili ho aj z neoprávneného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami. Bývalá postava tajných služieb tak teraz sedí za mrežami.


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.