Zahraničie je v právach LGBTI+ ľudí ďalej. Zisťovali sme, čo je tam pre nich už bežné

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Zatiaľ, čo u nás sa po vražde len rozpútala diskusia o právach LGBTI ľudí, v iných krajinách túto fázu už majú dávno za sebou. Ľudia rovnakého pohlavia sa môžu sobášiť, či adoptovať si dieťa. Im to život uľahčí a ostatných to nijako neovplyvní.

Už v roku 1989 v Dánsku uzákonili registrované partnerstvá. Postupne sa pridávali ďalšie krajiny. V súčasnosti zväzok spolužitia osôb uznáva aj susedné Česko, či dokonca Maďarsko.

Oveľa viac krajín, hlavne západnej Európy, však s právami išlo ďalej a povolili aj manželstvá párov rovnakého pohlavia. V rámci Európskej únie je len päť štátov, ktoré sobáše nepovoľujú. Poľsko, Litva, Rumunsko, Bulharsko a Slovensko.

Prečítajte si tiež:

Manželstvo gejov a lesieb je normálne napríklad aj v kresťanskom Španielsku. „Cirkev je tam veľmi pokroková. Toto vidíme aj v Nemecku alebo v Škandinávskych krajinách. Aj tam je veľa kresťanov, ktorí sú veľmi otvorení voči LGBTI, lebo aj ich cirkvi sú otvorené. Zistili, že ani na veriacich to nevplýva negatívne,“ tvrdí János Fiala-Butora, právnik a odborník na ľudské a menšinové práva.

Anna je vydatá osem rokov. Svadbu však nemohla mať doma, a tak sa zobrali v Anglicku, kde pred tým s manželkou žili. „Náš príbeh je veľmi nudný, my sme sa zaľúbili a chceli sme povedať celému svetu a našim blízkym, že sa máme radi a chceme byť spolu. A chceli sme sa vziať. Ono to nikomu neškodí, len to pomôže odstrániť tie prekážky, ktoré máme,“ hovorí Anna Symington Maar z OZ Dúhové rodiny.

Prečítajte si tiež:

Aj keď majú anglický sobášny list, na Slovensku ich manželstvo nikto neuzná. Nemôžu sa starať jedna o druhú v prípade hospitalizácie, nemajú prístup k dokumentácii, nemôžu používať spoločné priezvisko, či vziať si spoločnú hypotéku.

Na útoky voči LGBTI komunite reaguje už aj europarlament. V utorok rokuje o návrhu rezolúcie, ktorá odsudzuje zločiny z nenávisti voči tejto komunite.

Viac sa dozviete v reportáži z televíznych novín, ktorá je prekliknutá vyššie.

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme LGBTI+

Dôležité udalosti