Na Slovensku bude aj druhé kolo prezidentských volieb, zhodujú sa politológovia

 Andrej Kiska vs. Robert Fico
Andrej Kiska vs. Robert Fico Zdroj: SITA

Pozrite si výsledky prvého prieskumu volebných preferencií.

Na Slovensku bude určite aj druhé kolo prezidentských volieb, zhodujú sa politológovia Miroslav Kusý a Grigorij Mesežnikov na základe výsledkov prvého prieskumu volebných preferencií.

Podľa výsledkov prieskumu agentúry Focus pre Rtvs by Robert Fico získal v prezidentských voľbách 40 percent, za ním nasledujú občianski kandidáti Andrej Kiska (13 percent) a Milan Kňažko (11,8 percenta).

„Ficovi vychádza dokonca nižší výsledok, než sa očakáva, 40 percent nie je žiadne slávne číslo. V každom prípade by to znamenalo druhé kolo," komentoval prieskum Kusý.

Zdroj: SITA

Mesežnikov dodáva, že už v tejto chvíli je jasné, že Fico je v druhom kole. „Stále má šancu, aby bol zvolený za prezidenta, ale tie šance nie sú stopercentné," povedal Mesežnikov. Upozornil, že toto sú výsledky, ktoré ešte neodrážajú aktivity prezidentskej kampane, v ktorej sa kandidáti budú navzájom vymedzovať.

Výsledky prieskumu volebných preferencií agentúry Focus pre Rtvs:

  1. Robert Fico - 40%
  2. Andrej Kiska - 13 %
  3. Milan Kňažko - 11,8 %
  4. Pavol Hrušovský - 8,2 %
  5. Radoslav Procházka - 7,7 %
  6. Helena Mezenská - 5,5%

Kusý obdobné poradie aj očakával, Kiska a Kňažko sú podľa jeho slov favoriti, ktorí sa stále spomínajú na popredných miestach.

Podľa Mesežnikova vo voľbách prezidenta viac rozhoduje osobnostný faktor. Politická podpora je pritom dôležitá, ale záleží na tom, ktorá strana ju kandidátovi poskytuje. Kandidát, ktorý postúpi do druhého kola, bude podľa neho jeden zo štvorice Kiska, Kňažko, Hrušovský, Procházka.
BRATISLAVA/SITA

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti