Premiér Heger: Strelec zo Zámockej chcel zaútočiť aj na Židov, novinárov a vládnu moc

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Slovensko zažilo bezprecedentný teroristický útok namierený aj na LGBTI+ komunitu. Boli zavraždení dvaja nevinní ľudia. Povedal premiér Eduard Heger (OĽaNO) po rokovaní Bezpečnostnej rady SR. Zároveň informoval, že páchateľ mal vytipovaných viacero cieľov. 

„V ten deň chcel, či mohol, zaútočiť aj na Židov, novinárov či vládnu moc. Je tak zjavné, že išlo o útok na demokraciu s cieľom rozvratu spoločnosti a destabilizácie štátu. Bol to tak útok na slobodnú demokratickú spoločnosť, ktorá rešpektuje rôznorodosť,“ vyhlásil Heger s tým, že takýto čin nemôže zostať bez odozvy.

Na mimoriadnom zasadnutí Bezpečnostnej rady poveril jej členov vypracovaním konkrétnych návrhov a riešení na zvýšenie ochrany obyvateľov Slovenska.

Prečítajte si tiež:

Mená na zozname neprezradili

Páchate mal podľa Bezpečnostnej rady zoznam viacerých osôb, na ktoré plánoval zaútočiť. Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) však mená na zozname konkretizovať nechcel. Uistil však, že boli v tomto prípade prijaté príslušné opatrenia. Vzhľadom na to, že jedným z cieľov mal byť priamo premiér Heger, opatrenia zabezpečujúce adekvátnu ochranu sa týkajú aj jeho. Policajný prezident Štefan Hamran ubezpečil, že premiér má primeranú ochranu korešpondujúcu s jeho funkciou.

Hamran priblížil, že chce posilniť personál na špecializovaných útvaroch, ktorý sa venuje boju proti terorizmu a extrémizmu. Môžu tak podľa neho eliminovať podobné útoky, ako boli v Bratislave. 

Prečítajte si tiež:

Kontrola sociálnych sietí

Premiér podotkol, že je potrebné zvýšiť kontrolu vyjadrení na sociálnych sieťach. Útočník sa totiž radikalizoval práve tam. Keďže však išlo v tomto prípade o zahraničné platformy, Heger chce šírenie extrémistických názorov riešiť na európskej úrovni. „Ukazuje sa, že kroky, ktoré boli doposiaľ podniknuté aj na globálnej úrovni sú neraz bezzubé. Vidíme, že to nie je problém len Slovenskej republiky, práve preto je dôležitá komunikácia na európskej úrovni,“ povedal s tým, že hovoriť o tom chce už na najbližšom samite lídrov Európskej únie.

Predseda vlády informoval, že v najbližšom čase sa budú zaoberať posilnením bezpečnostných útvarov, ktoré sa zaoberajú počítačovou kriminalitou. Súčinný je aj policajný prezident Štefan Hamran, ktorý plánuje zintenzívniť aj medzinárodnú spoluprácu. „Príkladom efektivity takejto spolupráce je už medializovaný prípad zadržania pravicového extrémistu skrývajúceho sa pod prezývkou Slovakbro,“ dodal Hamran. Európske špeciálne jednotky sa podľa Hamrana zhodli, že je potrebné investovať do operatívy a do spravodajských aktivít. Dôvodom je, aby útoky stihli zachytiť v štádiu prípravy.

Do odhaľovania takejto kriminality chce Heger zapojiť aj mobilných operátorov.

Prečítajte si tiež:

Pochybné skupiny sledujú

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) priblížil, že vojenské spravodajstvo monitoruje viac skupín na Slovensku, ktoré majú prepojenie na bývalých príslušníkov ozbrojených síl alebo na radikalizované skupiny. „Postupne so Slovenskou informačnou službou a Policajným zborom budeme tieto veci ďalej odstupovať tak, aby sme urobili konkrétne aktivity a predišli ďalším ohavným skutkom,“ informoval Naď.

Šéf rezortu obrany zároveň vyzval politikov, aby sa zdržali akýchkoľvek prejavov radikalizmu či výziev na občiansku neposlušnosť.

Celú tlačovú besedu si môžete pozrieť vo videu dole.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti