Partnerské spolužitie stopli poslanci už v prvom čítaní. Pozrite si, ako kto hlasoval

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Po tom, ako poslanci schválili uznesenie, ktorým odsudzujú nenávisť voči LGBTI+ a židovskej komunite, prišlo na rad hlasovanie o partnerskom spolužití. To však v parlamente dostatočnú podporu nenašlo. Poslanci Národnej rady návrh novely Občianskeho zákonníka z dielne SaS neposunuli ani do druhého čítania. 

Zo 133 prítomných poslancov hlasovalo za návrh 50, proti bolo 37, zdržali sa 15 poslanci a 31 poslancov nehlasovalo vôbec. Šéf klubu OĽaNO Michal Šipoš ešte pred hlasovaním povedal, že ich poslanci budú mať tzv. voľnú kartu. Piati poslanci za OĽaNO pôsobiaci v strane Kresťanská únia vopred avizovali, že návrh nepodporia. Z OĽaNO za návrh nakoniec zahlasovalo 17 poslancov, proti bolo 14, deviati sa zdržali a traja nehlasovali vôbec.

Prečítajte si tiež:

Za návrh zahlasovali všetci poslanci za SaS. Naopak z hnutia Sme rodina nezahlasoval za partnerské spolužitie žiaden z poslancov. Desiati z nich boli vyslovene proti.

Spomedzi nezaradených bolo za partnerské spolužitie 12 poslancov, proti ich bolo 13. Opozičný SMER-SD sa v hlasovaní nevyjadril.

​Návrh mal podľa SaS zlepšiť legislatívu v oblasti majetkových práv týkajúcu sa osôb žijúcich v spoločnej domácnosti. Partnerské spolužitie malo byť možné podľa návrhu uzavrieť medzi dvoma osobami rôzneho pohlavia, ako aj medzi osobami rovnakého pohlavia. Zaviesť navrhovali oprávnenia v prospech spolu žijúcich partnerov v oblasti dedenia, informovanosti o zdravotnom stave, ako aj pri nároku na ošetrovné.

Nový návrh vypracuje rezort justície

Premiér Eduard Heger už poveril ministra spravodlivosti Viliama Karasa prípravou legislatívy na posilnenie práv LGBTI+ komunity. Minister Karas si dal medzičasom vypracovať prehľad krokov, ktoré rezort v tejto veci už spravil. „Je to obrovský kus roboty, čiže je z čoho vychádzať,“ poznamenal šéf rezortu spravodlivosti.

Heger tvrdí, že na príprave má začať pracovať bezodkladne. Termín predloženia návrhu ale nešpecifikoval. Zároveň chce na blížiacom sa samite lídrov Európskej únie otvoriť aj tému terorizmu a problematiku regulácie obsahu sociálnych sietí, aby krajiny spoločne hľadali spôsoby riešenia.

Ako prebiehalo hlasovanie si môžete pozrieť vo videu dole.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti