Bratislavská univerzitná nemocnica ponúka tisíce eur zdravotníkom, ktorí podpíšu, že tam odpracujú päť rokov

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Tisíce eur za to, že ostanú v nemocnici najbližších päť rokov. Okrem výpovedí lekárov trápi univerzitnú nemocnicu v Bratislave aj nedostatok zdravotníckych pracovníkov. Vedenie si ich chce udržať stabilizačným príspevkom.

Vedúca sestra pľúcnej kliniky hovorí, že stabilizačné príspevky by zdravotníkov mohli motivovať, aby v nemocnici ostali.

„Mali sme tu ťažké obdobie, kde sa veľa robilo, veľa zamestnancov odišlo zo systému, či už do dôchodku, zahraničia, iných zariadení a myslím, že by to bol možný nástroj, aby sme ich tu vedeli udržať,“ uviedla Zuzana Varjasiová, vedúca sestra pľúcnej kliniky UNB.

Niekoľkotisícové sumy majú udržať zdravotníckych pracovníkov v najväčšej nemocnici na Slovensku. Sestrám a pôrodným asistentkám by vedenie chcelo ponúknuť 20-tisíc eur, sanitárom 10-tisíc.

Prečítajte si tiež:

Nemocnica to už vyčíslila

Jednorazový príspevok chce nemocnica vyplatiť zdravotníckym pracovníkom, ktorí dobrovoľne podpíšu, že tu odpracujú najbližších päť rokov.

Nemocnica už aj vyčíslila, aký rozpočet na to bude potrebovať. „V prípade, že by to podpísalo sto percent zamestnancov v týchto kategóriách to činí zhruba 46 miliónov eur,“ tvrdí Alexander Mayer, riaditeľ Univerzitnej nemocnice Bratislava. Pomôcť im majú zdroje z ministerstva zdravotníctva.

Kým časť pracovníkov návrh uvítala, niektorí sa obávajú podmienok, ktoré s tým budú súvisieť. „Máme informácie aj také, že nás môžu aj presúvať. Dobrý nápad by to bol, keby to bolo tak, že ostaneme tu a tomto oddelení, aby nás nedávali inde, ako zastupovať alebo na záskok,“ hovorí Zuzana Alexíková, sestra špecialistka pľúcnej kliniky UNB.

Zdravotníci poukazujú na to, že peniaze nie sú všetko. Žiadajú aj lepšie pracovné podmienky, lepšie technické vybavenie či viac personálu.

Reakcie sestier a viac informácií sa dozviete z reportáže vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.