Hypotéku splácať musel, no byt po zosnulom partnerovi nezdedil. Aj tomuto čelia páry rovnakého pohlavia

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Nemôžu sa rozlúčiť so zomierajúcimi partnermi, hypotéku si berú len ako spoludlžníci, priamymi dedičmi nie sú, o vdovskom či OČR môžu len snívať. Partnerov rovnakého pohlavia v komplikovaných životných situáciách zákon ignoruje. Aké to je, nám povedali oni sami.

Zostala čakať na chodbe

Jana súhlasila s rozhovorom, ak bude anonymný. To, že je lesba, jej okolie dávno vie, no v súčasnej situácii má obavy hovoriť pred celým národom. Príbeh, ktorý nám rozpráva, je roky starý, no traumu si nesie dodnes. Jej dlhoročná priateľka totiž mala vážnu autonehodu. Keď Jana dobehla do nemocnice, povedala pravdu, že je partnerka, a tak ju z jednotky intenzívnej starostlivosti vyhodili.

„Celé tie štyri hodiny ma nechali na Kramároch plakať a sedieť na zemi a ani to s nimi nepohlo. Ja som vedela, že ona je na druhej strane a má možno posledné chvíle pred sebou. Keby som bola povedala, že som sesternica, mohla som pri nej sedieť, držať ju za ruku, možno jej povedať posledné slová, rozlúčiť sa. Keďže som povedala, že som priateľka, pre zákon neznamenám nič,“ uviedla Jana.

Na oddelenie ju pustili až keď prišli rodičia partnerky z iného mesta. Lekárka si od nich pýtala výslovný súhlas, aby pustila aj Janu. Jej partnerka bola v kóme s prognózou, že neprežije. 

„To bolo tak kruté, tak ľudsky kruté, toto so mnou asi zostane po zvyšok života. Toto sú reálne životné situácie a veľa zo Slovákov si ich zažili na vlastnej koži počas pandémie, keď z iného dôvodu sa nemohli rozlúčiť so svojimi blízkymi v ich posledných chvíľach. Pre nás je toto štandard,“ uviedla.

Bez domu, no s hypotékou

Smrť chodí často nečakane, pre páry rovnakého pohlavia môže byť ešte trpkejšia. Matias prišiel o partnera pomerne nedávno. Okrem trúchlenia musel riešiť majetkové komplikácie, ktoré manželia nepoznajú. S priateľom totiž splácal hypotéku len ako spoludlžník, na bezpodielové spoluvlastníctvo nemal právny nárok.

„Ak zomrie jeden z dlžníkov, tak prechádza ten úver automaticky podľa procesov banky na toho druhého,“ hovorí Matias Mužík. Ale neprechádza celý byt. „Ten aprechádza dedičským konaním. Podľa toho, kto ako zdedí,“ priblížil.

Matias po partnerovi nezdedil nič, notárka ho nezaradila ani do druhej dedičskej skupiny. Rodina zosnulého ho totiž namietla, a tak dostala všetko. Matias sa mohol súdiť, na výsledok by čakal roky. Druhá strana na splátky neprispievala, a tak prestal platiť úplne, aby ich donútil byt predať. Teraz má 31 rokov a je v databáze dlžníkov.

„Ako aj heterosexuálne páry budujú domácnosť, domov a zákon im to potom prenecháva jeden na druhého, čo v mojom prípade nebolo možné, takže som v podstate bol, ako by som s nikým ani nežil, takže sa to celé vymazalo, nič som nezdedil, takže všetko čo som budoval 6 rokov, o všetko som prišiel,“ tvrdí.

Matias s partnerom spolu hovorili o závete, no závet sa dá dedičmi napadnúť, nebol by pre nich žiadnou zárukou. Ak by exitovali životné partnerstvá, išli by vraj do toho, ak by partner ešte žil. 

Príbehy o reálnych komplikáciách v rôznych životných situáciách, do ktorých sa dostávajú páry rovnakého pohlavia, si pozrite vo videu hore.

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme LGBTI+

Dôležité udalosti